Përbërësit

 • 700 gr mish pule pa asht
 • 1 buke e ftohte (e mbetur nga dje)
 • 200 ml qumësht
 • 7 vezë
 • 200 gr Perime te ngrira
 • 2 lugë vaj
 • 1 qepe e vogel
 • 2 thelpinje hudher
 • magdanoz
 • kripë
 • piper

Hapat

 1. Perimet e ngrira i ziejme dhe i kullojme.
 2. Vezet i ziejme 6 cope.
 3. Buken e njomim ne qumesht,e shtrydhim me pas dhe kullojme.
 4. Mishin, qepen, hudhren, i bluajme, shtojme buken e njomur ne qumesht, vajin, 1 veze te plote, kriposim, piperosim dhe perziejme.
 5. Shtojme me pas perimet e ziera te kulluara, dhe 1 veze te zier te grire ne rende.
 6. Letren per pjekje e; lyejm me vaj,qesim gjysmen nga masa me mioshin e bluar, shtrijme ne forem pete te gjate te trashe 1 cm.
 7. Per se gjati radhisim vezet e ciera te qeruara dhe qesim persiper vezeve edhe pjesen tjeter te misht te bluar.
 8. Letren per pjekje e mbeshtjellim skajej dhe qesim ne tave per pjekje. Pjekim ne 180 grade per 40 minuta, pastaj largojme pjesen e siperme te letres per pjekje dhe pjekim edhe per 20 minuta.
 9. Servojme te nxhete me pure patatesh.