Petulla për darkë, ja receta

Petullat mund të jenë vetëm një ndër ushqimet që gjenden në tavolinën tuaj përgjatë iftarit, transmeton lajmi.net.

Megjithatë, askush nuk do i thoshte ‘jo’ petullave të shijshme përgjatë këtij vakti ushqimor.

Ndiqeni recetën më poshtë:

Përbërësit:

400gr miell

200gr djathë feta

75ml jogurt

100gr djathë i freskët

1 pluhur për pjekje

3 vezë

1 lugë e vogël krip

Udhëzimet:

    1. Përzieni vezët me djathin feta.
    2. Shtoni jogurtin, djathin e freskët, miellin me pluhur për pjekje dhe kripen.
    3. Krejt këtë e përzieni duke fituar kështu një masë kompakte të brumit sikurse për bukën ose kiflet.
    4. Masën e brumit e nxjerrim në tavolinën e përmillur dhe e hollojmë një petë me trashësi 1cm.
    5. Nga peta e fituar, nxjerrim forma sipas dëshirës të cilat i fërgojmë në vaj të bollshëm derisa të marrin ngjyrë.
Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,680FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles