Petulla në pollçë ( Receta gatimit nga Leonora Kodra )

spot_img

Petulla në pollçë ( Receta gatimit nga Leonora Kodra )

Përbërësit

1,5 kg Miell

250 gr Gjalp

6 thelpinj hudhra

Përgatitja

1

Marim një tas hedhim ujin, marim miellin, e përziejm me mikserin deri sa të hollohet

2

Brenda i hedhim dhe një maj luge kripë, në vazhdim vemë një tigan me gjysmën e garruzhdes, e hedhim me kujdes ne tigan kur merr formën e tiganit, e kthejmë kur të jetë gati.

3

Pastaj e heqim, ndërkohë i shtrojmë në tepsi, në vazhdim vemë tiganin ne stof hedhim gjalpin edhe hudhrat e grira brenda, shtojmë gjysem gote uj dhe pak kripë i lemë të zjejn për 5 minuta

4

pastaj i vemë në tepsi petët një nga një dhe hedhim djathin, në vazhdim i spërekasim me përbërsit që bemë në tigan, kjo vazhdon deri sa petët tona të mbarojnë. I futim për 10 minuta në furrë në 250 gradë. Ju bëftë mirë

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles