Gjellë me thërrime me mish pule ( Receta gatimi nga Engjëllushe Tusha )

spot_img

Gjellë me thërrime me mish pule ( Receta gatimi nga Engjëllushe Tusha )

Përbërësit

mish pule (5 ose 6 thela),

mell 5 lugë gjelle

një kokërr vezë

thelpinj hudhre 5 copë

Përgatitja

1

Hedhim mishin e pulës në tenxhere, pasi e skuqim mirë i hedhim edhe pak salcë domate dhe i hedhim ujë të ziej.

2

Hedhim miellin në një tas, i hedhim vezën dhe e përzjejmë deri sa të bëhet brumë, më pas e coptojmë brumin në copa të vogla si në foto (në foto duken të medhaja, po janë copa të vogla).

3

E fusim në furrë sa përthahet pak, e shkërrmoqim me duar, pasi të ftohet pak e vendosim në sobë me pak nxehtësi, i hedhim një lugë gjalp, e trazojmë me kujdes deri sa të verdhet pak (si në foto).

4

Kur shohim që mishi i pulës ka zier i hedhim thërrimet, i hedhim edhe thelpinjtë e hudhrës të coptuara në copza të vogla, e lemë të ziej për 10 minuta, e lemë të ftohet pak dhe e servirim në tavolinë

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles