Petulla me djathë

spot_img

Përbërësit

  • 3 decilitra ujë
  • 60 gr gjalpë
  • 125 gr miell
  • 2 të verdha vezësh
  • 2 vezë të tëra
  • 125 gr djathë
  • Kripë
  • Piper

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Në zjarr vihet uji dhe gjalpi dhe lihet deri sa vlojë, tërhiqet nga zjarri dhe shtohet miell.

Përzihet deri sa të fitohet një masë homogjene dhe të fillojë të ndahet nga ena.

Tunden të verdhat e vezëve dhe shtohen në përzierje, djathi grihet nerende, shtohet kripa dhe piperi i zi dhe përzihet mirë.

Me këtë përzierje mbushen kallëpet e vogla dhe piqet në furrë në një temperaturë prej 170 gradë celsius derisa të marrë ngjyrë rozë.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles