Kifle me boronica, pjeshkë dhe krem ​​kosi

Kifle me boronica, pjeshkë dhe krem ​​kosi

Është uji i gazuar në këto kifle të shijshme që i bën ato kaq të lehta – mund t’i ngrohni edhe në mikrovalë ditën tjetër.

Përbërësit

 • 350 g miell që ngrihet vetë
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • 100 gr sheqer i lehtë muskovado
 • 100 gr gjalpë i shkrirë
 • 142 ml krem kosi kartoni
 • 2 të mesme vezët
 • lëkura e grirë imët e 1 limoni
 • 150 g manaferra punnet ose boronica
 • 2 pjeshkë të freskëta gurë dhe prerë në copa
 • 6 lugë gjelle ujë me gaz
 • sheqer demerara për të spërkatur

Metoda

 • HAPI 1

  Ngroheni furrën në 200C/tifoz 180C/gaz 6 dhe vendosni 8 kuti për kifle në një tepsi. Përzieni miellin, pluhurin për pjekje dhe sheqerin në një tas të madh, shtoni gjalpin e shkrirë, kremin e thartë, vezët dhe lëkurën e limonit dhe rrihni aq sa të jepet një përzierje e trashë dhe e lëmuar – mos i rrahni shumë. Përzieni me kujdes frutat dhe në fund ujin e gazuar, derisa të kombinohen në mënyrë të barabartë.

 • HAPI 2

  Ndani përzierjen midis kutive të kifleve – duhet të jenë të bukura dhe të plota. I spërkasim bujarisht me sheqer dhe i pjekim për 25-30 minuta ose derisa të ketë marrë një ngjyrë të artë. Kiflet shërbehen më së miri vetëm të ngrohta. Ruhet i freskët në një enë hermetike në një vend të freskët për 1-2 ditë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles