Petë karkalecash super të shpejta

Petë karkalecash super të shpejta

Një pjatë e shijshme e stilit kinez, gati për 15 minuta

Përbërësit

 • 1l lëng pule (ne kemi përdorur Knorr Touch-of-shije)
 • 2 lugë gjelle salcë goca deti
 • 2 lugë gjelle salcë hoisin
 • 1 lugë gjelle salce peshku
 • copë e madhe xhenxhefil me rrënjë të freskët të grira në shkrepse të holla
 • 300 gr karkaleca mbretërore të qëruara (I pagatuar do të ishte më mirë, por i gatuar është mirë)
 • 4 bok choi secili i prerë në katërsh
 • 2 thasë petë direkt në wok
 • 4 qepe pranvere të prera imët

Metoda

 • HAPI 1

  Në një wok ose tenxhere të madhe, lëreni lëngun të ziejë. Përzieni salcat në lëng, më pas shtoni xhenxhefilin. Ziejini për një moment, më pas shtoni karkalecat: nëse janë të papërpunuara, ziejini për 2 minuta derisa të marrin ngjyrë rozë; nëse është gatuar, shtoni së bashku me bok choi, pastaj gatuajeni edhe për 2 minuta derisa të thahet.

 • HAPI 2

  Fusni të gjitha petët në lëng mishi dhe më pas përzieni butësisht për t’i liruar ato. Kthejeni lëngun në zjarr të ngadaltë dhe më pas gatuajeni edhe për 2 minuta që të ngrohen. Shpërndani me qepë dhe shërbejeni direkt nga wok, duke përdorur darë për petët dhe një lugë për lëngun.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles