Përvoja të reja të ekoturizmit në Sri Lanka

Duke filluar nga 7 tetori 2021, turistët e vaksinuar plotësisht mund të hyjnë në Sri Lanka pa pasur nevojë të karantinohen pas mbërritjes. Kërkesa e vetme kryesore është një test PCR i bërë brenda 72 orëve nga nisja për në Colombo.

Sri Lankan Airlines, Air Canada, Qatar Airways dhe të tjerë aktualisht fluturojnë në Sri Lanka nga qendrat kryesore si Londra, Frankfurt, Paris, Doha, Singapori dhe Toronto.

Operatorët turistikë në Sri Lanka kanë parë tashmë një rritje të fortë të prenotimeve. “Ka pasur një rritje të dukshme që nga shtatori,” tha Mahiru Fernando, ushtrues detyre i drejtorit të përgjithshëm të Khiri Travel Sri Lanka.

“Por që nga njoftimi i 7 tetorit, pyetjet dhe rezervimet janë rritur me një ritëm edhe më të shpejtë.”

Në pritje të lehtësimit të kufizimeve, Khiri Travel Sri Lanka ka krijuar katër turne ekoturizmi në Sri Lanka për vizitorët e interesuar të respektojnë natyrën, të shkojnë në vend dhe të japin mbrapa.

Nga Mirissa në skajin jugor të Sri Lankës, të ftuarit mund të lundrojnë në një katamaran me një biolog detar për të dalluar balenat blu dhe delfinët. Udhëtimi përfshin not, vozitje në këmbë (SUP) dhe një drekë me ushqim deti në bord.

Në Trekëndëshin Kulturor të Sri Lankës, udhëtimi Trails of Matale i lejon mysafirët të flasin me fshatarët dhe të ecin nëpër plantacione me piper, kanellë dhe kafe, të ndjekur nga një drekë e shijshme me gjethe bananeje.

Në vendin kodrinor Kandy, Khiri ka krijuar një turne edukativ në kopshtet me barishte në pyll për të treguar se si kultivohen erëzat si kanella. Udhëtimi përfshin një filxhan me “kafe të egër” të rritur në vend, një drekë me kerri pylli dhe një donacion për një fondacion ripyllëzimi.

Vizitorët mund të ndihmojnë gjithashtu me një projekt të restaurimit të barit të detit në zonën Puttalam/Kalpitiya në veriperëndim të vendit. Përvoja përfshin baltë dhe lagështim në një lagunë duke mbjellë bar deti, i cili është një terren i rëndësishëm mbarështimi për kafshët e detit. Siç ndodh shpesh, pason një drekë e shijshme nga Sri Lanka.

Që nga janari 2021, Khiri ka kompensuar emetimet e karbonit të mysafirëve gjatë festave duke tarifuar 1,50 dollarë amerikanë për person në ditë. Procesi po kryhet në bashkëpunim me ClimateCare e cila ndihmon kompanitë si Khiri Travel me përmbushjen teknike të kompensimit të karbonit.

“Khiri Travel është shumë i kënaqur që Sri Lanka po merr një rol udhëheqës në destinacionet turistike të Azisë Juglindore duke lehtësuar me përgjegjësi kufizimet e udhëtimit të lidhura me Covid,” tha. Willem Niemeijer, CEO i Khiri Travel.

“Sri Lanka ka mijëra udhërrëfyes turistikë, shoferë dhe njerëz të varur nga turizmi. Të gjithë do të mirëpresin rritjen ekonomike që sjellin rregulloret më të lehta,” tha ai.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles