Personat e famshëm ndajnë historitë e tyre të abortit

Aktorja dhe këngëtarja ikonë Debbie Reynolds foli sinqerisht në një Intervistë e vitit 1989 me Joan Rivers rreth dy aborte të nevojshme mjekësore që ajo iu nënshtrua në vitet 1960 pasi kishte përjetuar aborte spontane. Të Duke kenduar ne shi Ylli shpjegoi se ajo tashmë ishte nënë e dy fëmijëve, përfshirë vajzën e saj Carrie Fisher, dhe donte të kishte dy të tjerë.

Por shtatë muaj pas shtatzënisë së ardhshme të Reynolds, ajo mësoi se fetusi ishte një lindje e vdekur. Kur një fetus vdes para lindjes, mund të duhen dy javë ose më shumë që lindja të fillojë vetë. Reynolds donte të hiqte fetusin – nuk ishte më i zbatueshëm. Por kjo ishte më parë Kaprollidhe aborti ishte i paligjshëm.

“Ky ishte ligji. Nuk kishte rëndësi,” tha Reynolds. “Duhej të abortohej vetë – nuk mund të hiqej prej meje. Është çmenduri të mendosh se mund të jetë.”

Mjekët kishin planifikuar ta detyronin atë të mbante fetusin e vdekur deri në fund. Vetëm pasi gjendja u bë kërcënuese për jetën, mjekët ranë dakord të kryenin një abort. Reynolds u përpoq për një fëmijë përsëri dhe e njëjta gjë ndodhi – fetusi vdiq brenda saj para lindjes. Këtë herë, ajo këmbënguli që mjekët të hiqnin fetusin në mënyrë që ajo të mos vdiste më.

Raportim shtesë nga Rachael Robertson.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles