Brinjë të ëmbla dhe të tharta me salsa shege

Brinjë të ëmbla dhe të tharta me salsa shege

Brinjët rezervë të derrit shërbehen mirë në një lustër frutash ngjitëse me erëza dhe xhenxhefil, dhe një salcë të mprehtë anash

Përbërësit

 • 2 kg brinjë rezervë derri
 • 1l kartoni lëng shege
 • bukë të sheshtë ose oriz për të shërbyer (opsionale)

Për salcën

 • 10 lugë gjelle melasa e shegës (Blini në dyqan ose shikoni recetën tonë, më poshtë)
 • 8 lugë gjelle sheqer i butë kafe
 • 8 lugë gjelle ketchup domate
 • 2 lugë gjelle uthull verë e kuqe
 • 1 lugë gjelle Salcë Worcestershire
 • 1 lugë gjelle xhenxhefil i grirë
 • 2 lugë qimnon i bluar
 • 2 lugë fara e koriandrit

Për salsa

 • 1 qepë e kuqe të grira imët
 • fara nga 2 shegë ose rreth 2 vaska kokrra shege
 • 1 djegës i kuq të grira imët
 • lëng 2 lime
 • ½ një tufë e vogël koriandër të prera përafërsisht

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni furrën në 160C/140C ventilator/gaz 3. Vendosini mirë brinjët në një tavë pjekjeje. Hidhni sipër lëngun e shegës dhe ujë të mjaftueshëm (nëse nevojitet) sa të mbulojë brinjët, më pas mbulojeni fort me folie. Pjekim për 2-3 orë, duke i kthyer në gjysmë të rrugës, derisa brinjët të jenë vërtet të buta, por jo të copëtohen.

 • HAPI 2

  Vendosni të gjithë përbërësit e salcës në një tenxhere të vogël. Ngrohni butësisht, më pas flluskoni për rreth 2 minuta, duke e trazuar. Le menjane.

 • HAPI 3

  Kur të mbarojnë brinjët, hidhni lëngun dhe lyejeni të gjithë me salcën ngjitëse. Mbulojeni dhe marinoni në frigorifer për të paktën 1 orë, ose më mirë akoma deri në 24 orë. Mund të ngrihet në këtë fazë.

 • HAPI 4

  Për të bërë salsa, përzieni së bashku të gjithë përbërësit dhe ftohuni derisa të jeni gati për t’u shërbyer.

 • HAPI 5

  Rreth 30 minuta para pjekjes, nxirrni brinjët nga frigoriferi që të marrin temperaturën e dhomës. Ngroheni furrën në 220C/200C ventilator/gaz 7. E pjekim për 20-30 minuta, duke e kthyer herë pas here dhe duke e larë shpesh me salcën, derisa të ngjitet, të nxehet dhe të skuqet nga jashtë. Shërbejeni me salsa dhe bukë të sheshtë ose oriz, nëse dëshironi.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles