PCOS i lidhur me çështjet e shëndetit mendor, rrezikun për ADHD dhe autizmin tek pasardhësit

spot_img

Gratë me sindromi i vezores policistike (PCOS) kanë më shumë gjasa të vuajnë nga çrregullime të shëndetit mendor, sipas një studimi të ri. Hulumtimi gjithashtu sugjeron që fëmijët e nënave me PCOS mund të kenë një rrezik të lehtë të rritjes së zhvillimit çrregullimi i hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes (ADHD) dhe Çrregullimet e spektrit të autizmit (ASD).

studimi, i botuar më 10 prill 2018, në Journal of Clinical Endokrinology & Metabolism, është një nga më të mëdhenjtë për të ekzaminuar statusin e shëndetit mendor të grave me PCOS dhe rezultatet neurozhvillimore të fëmijëve të tyre. Studiuesit zbuluan se, krahasuar me gratë pa PCOS, gratë me PCOS kishin më shumë gjasa të kishin çrregullime të shëndetit mendor, duke përfshirë depresionin. çrregullim bipolardhe ankth.

LIDHUR: Shenjat dhe simptomat e zakonshme të çrregullimeve të ankthit

“Ne do të rekomandonim që të merret parasysh shqyrtimi për çrregullimet e shëndetit mendor si pjesë e vlerësimit gjithëpërfshirës të pacientëve me këtë gjendje,” thotë Aled Rees, MD, PhDautor i studimit nga Instituti i Kërkimeve të Neuroshkencës dhe Shëndetit Mendor në Universitetin e Cardiff-it në Mbretërinë e Bashkuar.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles