Mënyra e mundshme Trajnimi i Forcës Redukton Rezistencën ndaj Insulinës

spot_img

Hulumtimi i kafshëve jashtë Japonisë forcon rastin që stërvitja mund të ndihmojë në kontrollin e niveleve të glukozës (sheqerit në gjak) në diabetin e tipit 2.

Literatura e mëparshme shkencore, duke përfshirë një Rishikimi i gushtit 2016 në Diabeti & Metabolizmi, kishte vërtetuar se ushtrime aerobike dhe rezistencë, ose forcë, stërvitje zgjeron kapacitetin e ruajtjes së sheqerit në gjak në muskuj dhe përmirëson ndjeshmërinë ndaj insulinës, duke reduktuar në mënyrë efektive efektet negative shëndetësore të diabetit të tipit 2.

Gjetjet në studimin e ri, botuar në edicionin e shkurtit 2018 të Gazeta Amerikane e Fiziologjisë, shkoni një hap më tej, duke sugjeruar që ushtrimet e rezistencës zbusin treguesit e diabetit të tipit 2 duke rritur efektet e një proteine ​​që rregullon përthithjen e sheqerit në gjak në trup.

Si përthithet dhe përdoret glukoza në trup

Hormoni i insulinës është vendimtar në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe energjizimin e trupit. Kur hani ushqim, juaji pankreasit sekreton insulinë në qarkullimin tuaj të gjakut për të ndihmuar në transferimin e glukozës (burimi kryesor i trupit të energjisë) në muskujt, yndyrën dhe qelizat tuaja. Tek njerëzit pa diabet, ky proces funksionon mirë, por tek ata me rezistenca ndaj insulinës – Shenja dalluese e diabetit të tipit 2 – insulina nuk është në gjendje të transportojë në mënyrë efektive glukozën në ato vende kyçe, duke bërë që glukoza të grumbullohet në qarkullimin e gjakut dhe trupi të vazhdojë të lëshojë insulinë në një përpjekje për të kapur hapin.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles