Mishi i misrit dhe bizeles

Mishi i misrit dhe bizeles

Gatuani këtë supë të shëndetshme vegane dhe paketoni në katër nga 5 ditët tuaja së bashku me qese me shije nga xhenxhefili, specat djegës, hudhra, trumza dhe kosi i kokosit.

Përbërësit

 • 200 gr bizele të thata të verdha të ndara
 • 3 shkopinj selino (rreth 160 g), të prera në feta
 • 1 trumzë degëz, plus 1 lugë gjelle gjethe trumze
 • 2 qepët (350 g), të përgjysmuar dhe të prerë në feta
 • 1 lugë gjelle vaj rapese
 • 50 gr xhenxhefil të grira imët
 • 2 specat e kuq të prera dhe të prera në feta
 • 3 thelbet e hudhres të copëtuara
 • 1 piper i madh jeshil të prera në copa të vogla
 • 1 patate (rreth 215 g), të paqëruara, të prera në copa 1-2 cm
 • 2 lugë gjelle pluhur bujoni me perime
 • 320 g misër i ngrirë
 • 150 g kos kokosi

Metoda

 • HAPI 1

  Hidhni bizelet e ndara, selinon dhe degëzën e trumzës në një tigan mesatar me 1 litër ujë të vluar, kthejini të ziejnë dhe ziejini të mbuluara për 25 minuta.

 • HAPI 2

  Ndërkohë skuqim qepën në vaj në një tigan të madh për 10 minuta. Përzieni xhenxhefilin, specin djegës dhe hudhrën. Hidhni piper dhe pataten dhe derdhni në ½ litër ujë të vluar me bujonin dhe trumzën e mbetur. Hidhni përzierjen me bizele të ndarë dhe misrin, lëreni të vlojë, më pas mbulojeni dhe ziejini për 30-35 minuta derisa perimet të zbuten.

 • HAPI 3

  Hiqni degëzën e trumzës. Hiqni një të tretën e perimeve dhe më pas bëni pure pjesën tjetër në tigan me një blender dore (ose përdorni një pure patate). Kthejeni perimet në tigan me kos dhe përziejini mirë. Nëse jeni duke ndjekur tonën Plani i dietës së shëndetshmehani dy porcione tani, dhe ftohuni dhe pastaj ftojeni pjesën tjetër për një ditë tjetër. Do të ruhet në frigorifer për tre ditë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles