Reçel ( gliko ) arre ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

spot_img

Reçel ( gliko ) arre ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Përbërësit

1 kg arra

1 kg sheqer

3 gota ujë

Përgatitja

1

Arrat duhen të pjekura deri sa të kene pak gujave në majë. Pritet maja e fundi cpohen me një shtizë dhe hidhen në ujë e zihen për 5 minuta,

2

hiqen dhe hidhen në ujë të ftote. Lihen në ujë dhe ndërohet uji 2 – 3 herë në ditë deri sa ti dali hidhërimi.

3

Qërohet cipa e hidhen në uje, e i ziejm për 5 minuta, i hedhim në ujë të ftohtë deri sa ti dali gëlqeria

4

Pëgatitet shërbeti: I ziejm arrat për 10 minuta, e heqim nga zjarri, i lemë për 4 orë. Heqim arrat, e vemë shërbetin në zjarr, arrave u vemë nga një thelb bajame

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles