Panda e fundit në Amerikën Latine? Meksika të vendosë se çfarë do të ndodhë më pas

Duke parë Xin Xin, Gual buzëqeshi ndërsa kujtoi mëngjesin e 1 korrikut 1990, kur nëna e saj Tohui i befasoi të gjithë në kopshtin zoologjik duke lindur një Xin Xin prej katër ons, larg kamerës që regjistronte lëvizjet e saj 24 orë në ditë.

“Është e pamundur të mos kesh një lidhje me këto kafshë,” tha Gual. “Ne pamë shumicën e tyre të lindur këtu.” Tohui ishte panda e dytë e lindur ndonjëherë jashtë Kinës dhe e para që i mbijetoi foshnjërisë, duke jetuar deri në moshën 12-vjeçare. Ylli i popit Yuri publikoi një këngë që shpreh krenarinë dhe eksitimin e qytetit.

Jetëgjatësia e një panda gjigante në natyrë është rreth 15 vjet, por në robëri ata kanë jetuar deri në 38 vjet. Dekada përpjekjesh për ruajtjen në natyrë dhe studime në robëri e shpëtuan pandën gjigante nga zhdukja, duke rritur popullsinë e saj nga më pak se 1000 në të njëjtën kohë deri në më shumë se 1800 sot në natyrë dhe në robëri.

Suksesi i jashtëzakonshëm i Meksikës e bën atë një nga vetëm dy kopshtet zoologjike që drejton një program panda jashtë kontrollit të qeverisë kineze, sipas Shërbimit të Kërkimeve të Kongresit. Tjetra është në Tajvan, e cila mori dy panda në vitin 2008 në këmbim të një palë dreri të rrezikuar sika.

Tetë panda kanë lindur në Meksikë, prej të cilave pesë mbijetuan deri në moshën madhore. Dekada studimi në kopshtin zoologjik Chapultepec kanë dhënë njohuri të gjera, si dhe material gjenetik – spermë dhe inde vezore të ruajtura në mënyrë kriogjenike – që shkencëtarët këtu shpresojnë se do t’i lejojnë ata të vazhdojnë të ndihmojnë në ruajtjen e pandave edhe pasi Xin Xin të jetë zhdukur.

Xin Xin ecën brenda rrethimit të saj në kopshtin zoologjik Chapultepec
Xin Xin ecën brenda rrethimit të saj në kopshtin zoologjik Chapultepec në Mexico City më 11 nëntor.Skedari Fernando Llano / AP

Carlos Cerda Dueñas, një studiues në Institutin e Teknologjisë në Monterrey, i cili ka studiuar diplomacinë e pandave, tha se rëndësia strategjike e Meksikës mund të inkurajojë Kinën të bëjë një marrëveshje, por se preferenca e López Obrador për masat shtrënguese mund ta bëjë arritjen e një marrëveshjeje “shumë të vështirë”.

Kina pezulloi kreditë e reja për panda për një kohë gjatë pandemisë COVID-19, por qeveria e presidentit Xi Jinping e ringjalli së fundmi, duke dërguar një palë panda në Katarin pritës të Kupës së Botës.

Kina është partneri i dytë më i rëndësishëm tregtar i Meksikës, pas Shteteve të Bashkuara, dhe qeveria e Kinës ka punuar për të zgjeruar ndikimin e saj në Amerikën Latine. Mundësia e largimit nga rajoni pa asnjë panda mund të jetë një levë për Meksikën.

Ajo që nuk vihet në dyshim është fuqia tërheqëse e pandave.

Në kopshtin zoologjik Chapultepec ka një muze panda që shfaq fotografi të kafshëve ndër vite, suva të gjurmëve të tyre, copa flokësh panda dhe dhjetëra vizatime fëmijësh. Piñata e fundit e ditëlindjes së Shuan Shuan është gjithashtu atje.

Por Xin Xin është tërheqja e vërtetë. Ajo mori një piñata për ditëlindje, në formë panda dhe të mbushur me mollë dhe karota, më 1 korrik.

Një ditë të fundit, Juan Vicente Araya nga Kosta Rika u mrekullua me Xin Xin, së bashku me familjen e tij.

“Kur vendosëm të udhëtonim në Meksikë, nga më i madhi tek më i riu, të gjithë në shtëpi erdhën me ëndrrën për të qenë në gjendje të shihnin një panda,” tha Araya, ndërsa përkëdheli kokën e djalit të tij të vogël, i cili po luante me një. panda e mbushur që prindërit e tij i blenë gjatë vizitës.

Araya, i cili punon për një kompani amerikane, tha se gjëja e parë që bëri grupi i tij i familjes dhe miqve pasi mbërriti në Mexico City nga Kosta Rika ishte të shkonin në kopshtin zoologjik për të parë Xin Xin.

“Në Amerikën Latine ne nuk kemi shumë mundësi për të parë një panda,” tha ai. “E vërteta është se ia vlejti që vinim nga Kosta Rika. Jemi shumë të emocionuar që e takojmë atë.”


Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles