6 këshilla që ndryshojnë jetën nga njerëzit që jetojnë me depresion

spot_img

A diagnoza e depresionit do të thotë gjëra të ndryshme për njerëz të ndryshëm. Për avokatin e shëndetit mendor Jean-François Claude të Otavës, Ontario, emocionet konkurruese mbërritën në një përmbytje – “vetëm, të zemëruar, të turpëruar, të hutuar, të humbur, të dërrmuar, të frikësuar” – dhe çuan në mpirje.

“Përgjigja e mendjes sime ishte të mpihej ndaj këtyre ndjenjave duke u mbyllur emocionalisht,” thotë ai.

Për të tjerët, si avokat Dan Lukasik nga Buffalo, Nju Jork dhe pronarja e biznesit Loralee Hutton nga Vancouver, British Columbia, ishte një lehtësim. “Më në fund pata një diagnozë mjekësore për atë që nuk ishte në rregull me mua,” thotë Lukasik. “Nuk ishte vetëm ‘në kokën time’. Kisha nevojë për kujdes mjekësor dhe mjekim.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,875FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles