Reçel ( gliko ) kungulli ( Receta gatimi nga Lulzime Gjyzeli )

spot_img

Reçel ( gliko ) kungulli ( Receta gatimi nga Lulzime Gjyzeli )

Përbërësit

1 kg kungull të pastruar

300gr sheqer të bardhë

300 gr sheqer të verdhë

1 limon

Kanellë 2-3 copa të vogla

Ginger (zenzero )

Përgatitja

1

Presim kungullin në copa kubike, pastrojm zenzerin dhe e presim në feta, hedhim sheqerin, lëkurën e limonit (vetëm të verdhën, sepse e bardha e limonit kur gatuhet bëhet e hidhur pra mer shije jo të mirë ), lëngun e limonit dhe kanellën.

2

Të gjithë përbërësit i bashkojnë dhe i lëmë kështu për 3 orë. Është e rëndësishme ti lësh tre orë para se ti gatuajmë që të mpikset kungulli. Pas kësaj kohe i hedhim në tenxhere dhe e gatuajm për 50 minuta me zjarr të ulët. Kjo gliko është shumë e mirë ta shoqërosh me djathra. Provojeni është shum e mirë!

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles