Palapeta me krem çokollate

Përbërësit

 • 1 vezë
 • 200 gr miell
 • 3 lugë gjalpë të shkrirë
 • 1 lugë sheqer
 • 1 pako sheqer vanilje
 • 1 pako pluhur pjekje
 • 300 ml qumësht
 • Lëvore e një portokalli
 • Për krem
 • 100 gr çokollatë të zezë
 • 60% kakao
 • 150 gr djathë
 • 50 gr sheqer pluhur
 • Gjysmë lëng portokalli
 • Lëvorë e një portokalli

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Në një enë të thellë shtojmë miellin, sheqerin, pako e sheqerit të vaniljësi kripën, pluhurin për pjekje dhe lëvorën e portokallit.

Në enë tjetër shtojmë vezën, qumështin dhe gjalpin e shkrirë.

Këtë masë ia shtojmë miellit duke i përzier mirë, brumin e fituar e lëmë të pushojë 20 minuta.

Skuqim palapetat në enë jongjitëse nga të dy anët.

Për krem, së pari shkrijmë çokollatën mbi një enë me avull.

Çokollatën e shkrirë e lëmë mënjanë që të fitohet, marrim një enë të thellë, shtojmë djathin, sheqerin, lëvoren dhe lëngun e portokallit.

I përziejmë mirë dhe në fund shtojmë çokollatën, palapetat shërbehen me kremin e çokollatësç

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,702FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles