Pёrbёrёsit

 • 1 qepë
 • 1 spec i kuq
 • 350 gr kungullesha
 • 600 ml supë perimesh
 • 4 file gjeldeti
 • Kripë
 • Biber i zi
 • 3 lugë vaj
 • 2 lugë fara mustardë
 • 1 thelb hudhre
 • 80 ml qumësht

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Qepa qërrohet dhe pritet në katrorka, speci i kuq djegës pastrohet dhe pritet imët.

Kungulleshat pastrohen dhe priten në rrathë, zihen me 350 mililitra supë perimesh, filetë e gjeldetit pastrohen, kullhen mirë dhe u shtohen kripë, biber i zi.

Në tiganin me pak vaj kaurdisen qepa, fara e mustardës dhe speci i kuq djegës, në enë të vecantë shtypet thelbi i hudhrës, shtohen të gjithë përbërësit e kaurdisur.

Në tigan vendosen filetë e gjeldetit dhe fërgohen në të dy anët afërsisht nja 3 minuta, derdet supa e mbetur dhe qumështi, të gjitha bashkë lihen të vlojnë afërsisht edhe 5 minuta, derisa të trashët salca.

Kungulleshat kullhen dhe shërbehën bashkë me filetë e gjeldetit dhe me salcë, sipas dëshirës ushqimi dekorohet me borzilok, për garner mund të përdoren patatet e pjekura.

Ju befte mire!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.çom është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë reçeta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, reçeta këto të çilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin shtepiak.