Palanik ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

spot_img

Palanik ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Përbërësit

1kg miell

100 gr gjalp

150 gr djath

Vaj

Kripë

Pak sodë

Sipas dëshirës ose krahinës mund ti hidhet qumësht, vezë dhe dhjosmë.

Përgatitja

1

Përgatitet brumi me ujë të vakët pak më i hollë nga i petullave.

2

Brenda në brumë hidhet kripë, djathë dhe soda. Vendoset saçi në zjarr dhe tepsia me pak prush sa të nxehet. Pastaj hidhet pak brumë në tepsi dhe hapet një petë e hollë dhe i viret saçi mbi të sa të piqet.

3

Hiqet saçi, vendoset përseri në zjarr. Mbi petën e pjekur hidhet gjalp dhe prapë brumë dhe saçi i nxehur sa të piqet. Kjo bëhet deri sa të mbarojë i gjithë brumi.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles