Kofshë pule me salcë domate e shoqëruar me speca me gjizë ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

spot_img

Kofshë pule me salcë domate e shoqëruar me speca me gjizë ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Përbërësit

një kofshë pule,

një kok qepe,

një kokërr domate,

2 thelbinj hurdhër,

100 ml verë e bardhë,

kripë,piper, mandjanoz,

Për specat: gjizë, një thelb hurdhër dhe 5-6 thelbinj arra

Përgatitja

1

Marinojmë kofshën me kripë, piper, pak keri, vaj. Pasi është marinuar rreth një orë e skuqim, në një tigan hedhim pak vaj dhe pak gjalp e thelbinjtë e hurdhrës, kofshën dhe fillojmë e skuqim,

2

pastaj e shuajm me verë, heqim kofshën dhe në tigan hedhim qepën, pasi skuqet pak shtojmë domatet e grira, kripë, piper dhe mandjanoz dhe e lemë sa të përgatitet salca.

3

Përgatisim specat: Marim gjizën, grijmë thelbin e hurdhrës, grijmë thelbinjtë e arrës, i trazojmë dhe mbushim specat dhe i vemë të skuqen ose i pjekim. Në fund i servirim në pjatë duke vënë kofshën e pulës, specat dhe mbi të salcën e përgatitur.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles