Lidhja e Artritit Reumatoid dhe Çrregullimit Psikiatrik

Të kesh një çrregullim autoimun mund të ndikojë në tru si dhe në trup. A studim i publikuar në korrik 2018 në Kujdesi dhe Kërkimi i Artritit zbuloi se njerëzit që kanë artriti reumatoid (RA) kanë më shumë gjasa të përjetojnë depresion, ankth dhe çrregullim bipolar gjatë jetës së tyre sesa ata që nuk janë diagnostikuar me sëmundjen autoimune. Normat e skizofreninë ishin të ngjashme midis dy grupeve, sipas gjetjeve.

Të lidhura: Artriti reumatoid dhe depresioni: Një lidhje e thellë

Normat e depresionit, ankthit dhe çrregullimit bipolar janë më të larta tek njerëzit me artrit reumatoid

Studiuesit në Manitoba, Kanada, studiuan më shumë se 60,000 njerëz me RA dhe individë të shëndetshëm. Incidenca e depresionit ishte 45 përqind më e lartë në grupin e RA, ankthi ishte 25 përqind më i lartë dhe çrregullimi bipolar ishte 20 përqind më i zakonshëm. Ndërsa normat e incidencës për çrregullime psikiatrike ranë gjatë jetës së një personi pavarësisht nga shëndeti i tyre fizik, episodet e depresioni dhe ankthi ishin më të shpeshta dhe më të gjata në grupin e RA. “Ne duhet të mësojmë më shumë se si çrregullimet e humorit si ankthi, depresioni dhe çrregullimi bipolar janë të lidhura”, thotë autorja e studimit Carol Hitchon, MD, një profesoreshë e asociuar e mjekësisë në Universitetin e Manitobës në Winnipeg.

3 mënyra se si artriti reumatoid kontribuon në kushtet e shëndetit mendor dhe si të merreni me rreziqet

Ja çfarë kuptojnë ekspertët për lidhjen midis artritit reumatoid dhe çrregullimeve të humorit, dhe çfarë mund të bëni për të anashkaluar ose minimizuar simptomat.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles