Olimpianja Dana Vollmer për aritminë dhe atletikën: Çfarë duhet të dini për zemrën tuaj

Dana Vollmer ishte foshnjë kur nëna e saj e mësoi të notonte, dhe nuk është çudi që olimpistja e ardhshme ishte natyrale. Gjatë gjithë rinisë së saj, Vollmer arriti sukses atletik dhe pa në horizont një karrierë si një notar profesionist. Por kur ajo ishte 14 vjeç, ambiciet e saj u ndalën papritur kur u diagnostikua me një aritmi.

Një aritmi është një anomali në sekuencën normale të impulseve elektrike në zemër. Kjo mund të shkaktojë që zemra të rrahë në mënyrë jo të duhur dhe mund të pengojë aftësinë e saj për të pompuar gjakun në mënyrë efektive.

Gjatë operacionit për të korrigjuar një rrugë elektrike që po shkaktonte Vollmer rrahje anormale të zemrës, mjekët e saj menduan se zbuluan diçka shumë më serioze: sindromën e gjatë QT. Sindroma e gjatë QT është një gjendje e zemrës që zakonisht shkaktohet nga një anomali gjenetike në një kanal jonik në zemër. Sindroma e gjatë QT mund të rrisë rrezikun e rrahjeve të papritura dhe të shpejta të zemrës në përgjigje të ushtrimeve ose stresit. Dhe të kesh QT të gjatë si notar konkurrues mund ta kishte vënë Vollmer në rrezik për të fikët, konvulsione ose vdekje të papritur.

“Nëse do të kisha një QT të gjatë, nuk do të mund të notoja”, thotë Vollmer për gjendjen e saj të zemrës. “Çdo adrenalinën mund ta vendoste [the heart] në një ritëm fatal.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles