OCD pas lindjes: Shumë më tepër se stresi i nënës së re

Stone u diagnostikua me OCD pas lindjes pas lindjes së fëmijës së saj të parë.Jennifer Tonetti-Spellman

Katherine Stone ndjeu se diçka nuk ishte në rregull pas lindjes së fëmijës së saj të parë. Ajo ishte jashtëzakonisht stresuar dhe nuk mund të relaksoheni për asgjë. Kur djali i saj kishte verdhëza, ajo ishte e bindur se ai do të vdiste. Dhe ajo nuk pranoi të largohej nga spitali pa të edhe pasi u lirua.

Shqetësimet e Stone për djalin e saj e shqetësonin, por ajo mendoi, “Ti je një nënë e re, kështu që sigurisht që po kaloni një kohë të vështirë, apo jo?” Shumë shpejt ajo filloi të ndihej më keq dhe nuk mund të hante apo të flinte. Dy muaj më vonë, megjithatë, Stone filloi të kishte mendime ndërhyrëse. “Ishim në karrigen lëkundëse dhe fillova ta gromiste, dhe më erdhi në mendje mendimi: Po sikur ta mbytja me një leckë groposje?” kujtoi ajo.

Si drejtoreshë e marketingut për një kompani pijesh në Atlanta, atëherë 32-vjeçarja Stone pati një karrierë të suksesshme dhe shtatzënia e saj shkoi jashtëzakonisht mirë. Tani ajo ndihej sikur nuk duhej të ishte bërë kurrë nënë – se nuk ishte në gjendje ta përballonte këtë, se djali i saj nuk do ta donte kurrë, se ajo ishte me të meta. “Unë thjesht e dija që kjo nuk ishte normale – dhe kisha shumë dhimbje,” tha ajo.

Ajo që Stone nuk e kuptoi në atë kohë ishte se ajo kishte çrregullim obsesiv-kompulsiv pas lindjes (OCD). “Ky ishte viti 2001,” tha ajo. “Ne as nuk diskutuam gjëra si ankthi pas lindjes apo OCD. Thjesht mendova se jam çmendur.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles