Një titull i ri tërheqës për bulldogët francezë: raca e preferuar e qenve në Amerikë

spot_img

Për herë të parë në tre dekada, SHBA ka një racë të re të preferuar të qenve, sipas American Kennel Club.

I adhurueshëm në disa sy, i mjerueshëm në të tjerët, bulldogu francez i guximshëm, me fytyrë të shtyrë, me veshë të mprehtë, me pamje të lodhur në botë dhe në mënyrë të veçantë u bë qeni më i përhapur i racës së pastër në vend vitin e kaluar, njoftoi klubi të mërkurën. Francezët rrëzuan retrieverët Labrador nga vendi i parë më pas një rekord prej 31 vitesh.

Pse?

“Ata janë qen të vegjël komikë, miqësorë, të dashur”, thotë zëdhënësja e Klubit të Qenve Francez të Amerikës, Patty Sosa. Miqësore për qytetin, me nevoja modeste për rregullimin dhe stërvitjen, thotë ajo, “ato ofrojnë shumë në një paketë të vogël”.

Megjithatë, rritja marramendëse e Frenchie – nuk ishte as një racë e top-75 një çerek shekulli më parë – shqetëson fansat e saj, për të mos thënë asgjë për kritikët e saj.

Lola, një bulldog francez, në Katedralen e Shën Gjonit Hyjnor më 7 tetor 2007, në Nju Jork.
Lola, një bulldog francez, në Nju Jork në 2007.Skedari Tina Fineberg / AP

Bulldogët e vegjël të gjallë kanë qenë në shënjestër të vjedhjeve, përfshirë ato të muajit të kaluar të shtënat me armë zjarri ndaj një 76-vjeçari mbarështues të Karolinës së Jugut dhe 2021 të shtënat me një shëtitës të qenve në Kaliforni, i cili po përpëlitej kafshët shtëpiake të këngëtares Lady Gaga.

Ekziston shqetësimi se kërkesa, plus primi që disa blerës do të paguajnë për ngjyrat dhe teksturat “ekzotike” të palltos, po krijon rritës të shpejtë dhe qen të sëmurë. Popullariteti i racës po thekson debatin nëse ka ndonjë gjë të shëndetshme në lidhje me shumimin e qenve të prirur ndaj sëmundjeve të frymëmarrjes, shtyllës kurrizore, syve dhe lëkurës.

Shoqata Britanike e Veterinarisë ka u bëri thirrje njerëzve të mos blejnë racat me fytyrë të sheshtë, të tilla si francezët. Holanda ka ndaluar mbarështimin e qenve me hundë të shkurtër dhe ministri i Bujqësisë i vendit synon të shpallë të jashtëligjshëm edhe zotërimin e tyre.

“Bulldogët francezë mund të jenë një temë polarizuese,” thotë Dr. Carrie Stefaniak, një veteriner me bazë në Glendale, Wisconsin, i cili është në komitetin shëndetësor të klubit Frenchie.

Diesel, një qenush bulldog francez, shikon nga një karrocë blerjesh në një kamp të evakuuarve në Chico, Kaliforni, më 17 nëntor 2018.
Diesel, një qenush bulldog francez, në një kamp të evakuuarve në Chico, Kaliforni, në 2018.Josh Edelson / AFP – skedar Getty Images

Ajo ka trajtuar bulldogët francezë me vështirësi në frymëmarrje dhe thekson se pronarët e mundshëm duhet të hulumtojnë mbarështuesit dhe testet shëndetësore dhe të kuptojnë se problemet mund të jenë të shtrenjta për t’u trajtuar.

Por ajo nuk është armike franceze. Ajo zotëron dy dhe i ka kushtëzuar që të drejtojnë kurse shkathtësie dhe të bëjnë ecje kodrinore.

“Këta qen mund të jenë shumë në formë, mund të jenë shumë aktivë,” tha Stefaniak. “Ata nuk duhet të jenë qen të ulur që nuk mund të marrin frymë.”

Renditja e popullaritetit të AKC mbulon rreth 200 raca në regjistrin më të vjetër të qenve në vend. Statistikat bazohen në gati 716,500 këlyshë dhe qen të tjerë të regjistruar rishtazi vitin e kaluar – rreth 1 në çdo 7 prej tyre një francez. Regjistrimi është vullnetar.

Më të rrallët në pronësi? Dhelpra angleze.

Renditja nuk numëron racat e përziera ose, të paktën tani për tani, Labradoodles, puggles, Morkies dhe hibride të tjera të njohura “projektuese”. 10 më të mirët e AKC-së ishin: bulldogët francezë, retrieverët Labrador, retrieverët e artë, barinjtë gjermanë, qen qimedredhur, bulldogët, rottweilers, beagles, dachshunds dhe akrepat gjermanë me flokë të shkurtër.

Me rrënjë në Angli dhe më pas në Francë, bulldogët francezë u bënë elegant në mesin e elitave amerikane rreth fundit të shekullit të 20-të, dhe më pas u zbehën nga favori.

Se ndryshuar, me shpejtësi, në këtë shekull. Mediat sociale dhe pronarët e të famshëmve (duke filluar nga Leonardo di Caprio te Megan Thee Stallion te Republika e SHBA-së Alexandria Ocasio-Cortez) u dhanë qenve një ekspozim të freskët. Akoma më shumë erdhën vitin e kaluar, kur audienca televizive amerikane pa një franceze të quajtur Winston zënë vendin e dytë në Westminster Kennel Club Dog Show dhe më pas fitoni Show National Dog organizuar nga Klubi Lukuni i Filadelfias.

Vitin e kaluar, rreth 108,000 bulldogë francezë të regjistruar rishtazi tejkaluan Labs me mbi 21,000.

Si një kultivuese dhe veterinere për një kohë të gjatë, Dr. Lori Hunt i sheh francezët si shoqërues idealë, por popullaritetin e tyre si “një mallkim, jo ​​një bekim”.

“Ata janë duke u shfrytëzuar shumë” nga mbarështuesit e paskrupullt, tha ajo. Veterineri me bazë në Westlake, Ohio ka parë shumë francezë me probleme, por refuzon argumentet se raca është në thelb e pashëndetshme. Disa prej saj bëjnë sporte të performancës së qenit.

Disa raca të tjera janë të prirura ndaj sëmundjeve që variojnë nga displazia e ijeve deri te kanceret, dhe qentë e racave të përziera gjithashtu mund të sëmuren. Por hulumtim i publikuar së fundmi duke përfshirë rreth 24,600 qen në Britani sugjeroi se francezët kanë një shëndet “shumë të ndryshëm dhe kryesisht shumë më të dobët” sesa qentë e tjerë, kryesisht për shkak të fytyrës së shkurtuar dhe të rrudhosur që përfshin je ne sais quoi të racës.

Bulldogët francezë rreshtohen në ringun e gjykimit gjatë shfaqjes së qenve të Westminster Kennel Club në Madison Square Garden në Nju Jork më 9 shkurt 2009.
Buldogët francezë rreshtohen në ringun e gjykimit në Westminster Kennel Club Dog Show në Nju Jork në 2009.Timothy A. Clary / AFP – skedar Getty Images

Duke pasur parasysh gjetjet e tilla, Shoqata Britanike e Veterinarisë ka thënë se “rekomandon fuqishëm” kundër blerjes së qenve me fytyrë të sheshtë dhe ka bërë fushatë për t’i pastruar ata nga reklamat dhe madje edhe kartolinat përshëndetëse.

Shoqata Amerikane e Mjekësisë Veterinare po eksploron mënyra për të përmirësuar mirëqenien e qenve me fytyrë të sheshtë, thotë Presidentja Dr. Lori Teller.

Aktivistëve për të drejtat e kafshëve dhe mirëqenien, furia franceze e bulldogut u jep një fytyrë gërhitës dhe gulçuese ndaj problemeve me mbarështimin e qenve në përgjithësi.

“Shumë nga karakteristikat e racës që janë edukuar te këta qen, ata janë për pamjen, jo domosdoshmërisht shëndetin dhe mirëqenien, dhe francezët janë ndoshta një nga shembujt më të ekzagjeruar të kësaj,” tha Dr. Lorna Grande e Shoqërisë Humane Veterinare. Shoqata Mjekësore, një grup profesional i lidhur me Shoqërinë Humane të Shteteve të Bashkuara.

“Është një çështje e mirëqenies. Këta qen po vuajnë”, thotë ajo.

AKC vë në dukje se Fondacioni i Shëndetit të Qenit ka dhuruar 67 milionë dollarë që nga viti 1990 për kërkime dhe edukim mbi shumë raca, dhe klubet e lukunisë dhe francezëve thonë se ka pasur përparime. Një test i ri i frymëmarrjes bëri debutimin e tij në SHBA me francezët, bulldogs dhe pugs në një shfaqje në janar.

Pronarët e ardhshëm të racës së pastër duhet të eksplorojnë historinë e mbarështuesve dhe testimin e shëndetit, të pranojnë pritjen për një qenush dhe të pyesin veten nëse janë të përgatitur për përgjegjësinë, thotë AKC.

Zëdhënësi Brandi Hunter Munden thotë: “Hulumtoni se çfarë lidhet me zotërimin e një qeni,” thotë zëdhënësi Brandi Hunter Munden, “dhe bëni një vlerësim të stilit tuaj të jetesës për t’u siguruar që me të vërtetë po merrni vendimin më të mirë, jo vetëm për ju, por për kafshën.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles