Kanadaja heq kërkesat e testit Covid për udhëtarët nga Kina

spot_img

Kanadaja do t’i japë fund testeve të COVID-19 të premten për udhëtarët ajror që mbërrijnë nga Kina, Hong Kongu dhe Macau.

“Që nga ora 12:01 e mëngjesit EDT më 17 mars 2023, udhëtarëve ajror drejt Kanadasë me fluturime me origjinë nga Republika Popullore e Kinës, Hong Kongu ose Makao nuk do t’u kërkohet më të japin prova të një rezultati të testit COVID-19 përpara se të hipin. Kjo do të thotë që nuk do të ketë më asnjë masë kufitare federale COVID-19 pas kësaj kohe, “tha Agjencia e Shëndetit Publik të Kanadasë në një njoftim për shtyp të enjten.

Qeveria iu përgjigj një rritjeje të rasteve të COVID në Kinë duke miratuar testet më 5 janar për të “mbrojtur shëndetin dhe sigurinë e kanadezëve”.

Sidoqoftë, mostrat e ujërave të zeza në Kanada nuk gjetën variante të reja të sëmundjes dhe asnjë nuk u zbulua në të dhënat e ofruara nga Kina ose komuniteti ndërkombëtar, thuhet në njoftim.

Megjithatë, qeveria tha se nëse situata ndryshon, testimi mund të rikthehet.

“Ndërsa jemi të inkurajuar që situata epidemiologjike është përmirësuar si në Kinë ashtu edhe në Kanada, dhe se kërkesat e përkohshme të testeve për udhëtarët ajror të vendosura në fillim të vitit 2023 tani mund të hiqen, ne e dimë se duhet të qëndrojmë vigjilentë në luftën kundër COVID-19 dhe variantet e tij”, tha ministri i Transportit Omar Alghabra në njoftimin për shtyp.

“Ne do të vazhdojmë të marrim vendime bazuar në këshillat më të mira të shëndetit publik dhe do të rregullojmë masat tona në përputhje me rrethanat për t’i mbajtur udhëtarët, punonjësit e transportit dhe sistemin tonë të transportit të sigurt dhe të sigurt.”

Burimi: AA

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles