Një rishikim sugjeron se pirja e alkoolit është e pasigurt në çdo nivel

spot_img

Pirja e asaj gote vere kur kthehesh në shtëpi nga puna mund të dëmtojë shëndetin tuaj. Kjo sepse, sipas një meta-analizë globale në shkallë të gjerë e kërkimit të botuar më 23 gusht 2018 në Lancetiekziston mundësia që asnjë sasi alkooli të mos jetë e sigurt.

Për rishikimin, studiuesit morën nga 694 burime të dhënash, duke profilizuar se kush dhe sa po pinin ata në një popullatë globale, dhe nga 592 studime që shikonin marrëdhënien midis alkoolit dhe sëmundjes. Ata zbuluan se 2.8 milionë vdekje i atribuoheshin përdorimit të alkoolit në vitin 2016.

Nëse pini alkool, ndoshta dëshironi të kaloni një moment tani për të përmendur se studimet e mëparshme kanë treguar se konsumimi i moderuar është i mirë për zemrën tuaj. Francezët jetojnë jetë të gjatë dhe të shëndetshme për shkak të verës! ti thua. Mendoni se çfarë: e reja Lancet Studimi zbuloi se pirja e alkoolit ishte minimalisht e dobishme për goditjet në tru, sëmundjet e zemrës dhe diabetin, por kur merret në kontekstin e shkaqeve të tjera të vdekjes – si kanceri dhe aksidentet me makinë – rreziqet tejkalonin përfitimin e vogël të mundshëm.

LIDHUR: Kjo është zemra juaj për alkoolin

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles