Dhimbja e kyçeve, pagjumësia dhe problemet e humorit janë të lidhura

Dhimbja ishte faktori kryesor për personat me osteoartrit (OA) që kërkuan kujdes mjekësor, sipas një studimi të publikuar në internet në Kujdesi dhe Kërkimi i Artritit javen e shkuar. Përveç dhimbjes, pagjumësi dhe depresion gjithashtu i shtyu njerëzit që jetonin me osteoartrit të vizitonin një mjek.

studimini cili përbëhej nga 2,976 njerëz, gjysma e pjesëmarrësve paraqitën të paktën një nga tre simptomat: dhimbje, pagjumësi, dhe depresioni. Përafërsisht 34 përqind e pacientëve të studiuar përjetuan pagjumësi, ndërsa 29 përqind kishin depresion, përveç dhimbjeve të moderuara deri në të forta.

LIDHUR: 13 kura natyrale për osteoartritin

Lidhja e osteoartritit, pagjumësisë dhe depresionit

“Studimi ynë tregoi se në mesin e pacientëve me osteoartrit, rreth 47 për qind e tyre raportuan dhimbje të moderuara deri në të forta, 17 për qind pagjumësi klinike dhe 21 për qind. depresioni klinik”, thotë Minhui Liu, PhD, RN, një studiues në Shkollën e Infermierisë Johns Hopkins në Baltimore dhe autori kryesor i studimit. “Për më tepër, rreth 13 për qind e tyre kishin dhimbje të njëkohshme të moderuara deri në të forta dhe pagjumësi klinike, dhe 13 për qind paraqitën dhimbje të njëkohshme të moderuara deri në të forta dhe depresion klinik.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles