Ilaçi për presionin e gjakut tërhiqet për shkak të përzierjes së etiketës së rrezikshme

Një kompani farmaceutike lëshoi ​​një tërheqje vullnetare mbarëkombëtare të një ilaçe për presionin e lartë të gjakut për shkak të një përzierjeje potencialisht kërcënuese për jetën, sipas një deklarate nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA (FDA).

Accord Healthcare Inc., një ofrues global i barnave gjenerike dhe të specializuara farmaceutike, po tërheq vullnetarisht një sasi prej 100 12,5 (miligram) mg hidroklorotiazid tableta. Ndryshe nga ajo që thotë etiketa, shishet përmbajnë në fakt një ilaç tjetër, spironolakton. Accord ishte vënë në dijeni të përzierjes nga një ankesë për produktin e raportuar nga një farmaci, sipas FDA. Hetimet fillestare dhe të përkohshme janë kryer në vendin e prodhimit dhe sipas Accord, asnjë sasi tjetër e hidroklorotiazidit nuk u prek nga gabimi.

“Spironolaktoni dhe hidroklorotiazidi janë dy medikamente shumë të ndryshme, megjithëse të dyja mund të përdoren për të trajtuar presionin e lartë të gjakut”, thotë Ann Marie Navar, MD, PhD. kardiologu në Duke Health në Durham, Karolina e Veriut.

Nëse një person përdor tabela spironolactone në vend të hidroklorotiazidit, ai ose ajo mund të përjetojë ngjarje negative që variojnë nga “pasoja të kufizuara shëndetësore” deri në “situata kërcënuese për jetën”, sipas deklaratës së FDA. Aktualisht, Accord nuk ka marrë asnjë raport për ngjarje të padëshiruara ose sëmundje që lidhen me këtë tërheqje.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles