Ju mund të dëshironi të hiqni humus, lakër, mish viçi dhe ëmbëlsira të qenve nga lista juaj e blerjeve.

Ka pasur tre tërheqje të mëdha ushqimore për njerëzit këtë javë, si dhe një kujtim që prek mikun më të mirë të njeriut. Lakër dhe viçi janë tërhequr pas rasteve të E. coli u raportuan helmime dhe shtatë ton humus u tërhoqën pas një potenciali për listeria u identifikua kontaminimi. Për të zbuluar se nga cilat marka duhet të keni kujdes, shikoni katër kujtimet kryesore këtë javë më poshtë.

E. coli mund të jetë veçanërisht shkatërruese për sistemin tretës të njeriut. Të gjithë njerëzit kanë diçka natyrale E. coli në sistemin e tyre tretës, sipas Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), por disa lloje të E. coli prodhojnë toksinën Shiga. Shanset janë, nëse dëgjoni E. coli infeksione, që prodhojnë toksina Shiga E. coli është përgjegjës. E. coli infeksionet mund të jenë shumë të pakëndshme, duke rezultuar në simptoma të tilla si diarre dhe madje edhe dështim të veshkave.

Mësoni më shumë: Si të shmangni sëmundjet e shkaktuara nga ushqimi »

Listeria, bakteret e tjera në faj këtë javë, mund të shkaktojnë listeriozë, një infeksion serioz që prek kryesisht të moshuarit, gratë shtatzëna, të sapolindurit dhe njerëzit me sistem imunitar të komprometuar. Listerioza zakonisht manifestohet si ethe dhe dhimbje muskujsh, dhe ndonjëherë shkakton diarre dhe simptoma të tjera gastrointestinale, CDC raportet. Tek njerëzit e moshuar dhe ata që kanë mangësi imune, septicemia dhe meningjiti janë një rezultat i mundshëm.

Shihni shpërthimet më të këqija të sëmundjeve të shkaktuara nga ushqimi në historinë e SHBA-së »

Mish viçi

Mund t’ju duhet të jeni të kujdesshëm me hamburgerët në barbekjuet tuaja këtë fundjavë: 1.8 milionë paund mish viçi të bluar u tërhoqën vullnetarisht nga Wolverine Packing Company për shkak të mundshme E. coli kontaminimit. Wolverine shpërndahet në mbarë vendin dhe dyqanet që mund të kenë potencialisht të kontaminuar viçin janë në Florida, Illinois, Indiana, Kentucky, Michigan, Ohio, Pennsylvania, Tennessee dhe Wisconsin. Gordon Food Service Marketplaces, Surf N Turf Market, Giorgio’s Italian Deli, M Sixty Six General Store, Supervalu dhe Buchtel Food Mart janë të gjitha në listën e vëzhgimit të Departamentit të Bujqësisë së Shteteve të Bashkuara (USDA). Nëse keni blerë mish viçi të bluar nga kjo listë e shitësit me pakicë, ju mund të dëshironi ta paraqisni atë.

Lakër

Edhe vegjetarianët nuk janë të sigurt nga E. coli ekspozim. Që nga e mërkura, shtatë raste të E. coli Infeksioni është konfirmuar në Idaho dhe Uashington. Hetimet paraprake tregojnë për filiza të tërfilit të papërpunuar nga Evergreen Fresh Spouts të Idahos.

Hummus

Prodhuesi i ushqimit Lansal Inc., i cili shpërndan produkte te Trader Joe’s, Target dhe Giant Eagle, tërhoqi mbi shtatë tonë humus për shkak të një listeria kontaminimit. Nëse keni “Trader Joe’s Edamame Hummus” të blerë në një nga 18 shtetet nga Arizona në Xhorxhia në Karolinën e Veriut, zgjidhni diçka tjetër për të ngrënë me patatinat tuaja.

Merrni recetën e Healthline për humusin me limon »

Trajton kafshët shtëpiake

Nuk do të mund të blini më ëmbëlsira për kafshët shtëpiake të prodhuara në Kinë nga Petco dhe PetSmart. Petco do të ndalojë shitjen e ëmbëlsirave të prodhuara në Kinë deri në fund të vitit 2014, pasi Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) raportoi një lidhje të mundshme midis produkteve të tharta nga Kina dhe sëmundjeve te qentë. I gjori Fido.