Luani malor u godit i vdekur nga automjeti disa ditë pasi një shëtitje në rrugët e Oceanside

spot_img

SAN DIEGO – Shikime të rralla të aktiviteti i luanit të malit në qendër të qytetit Oceanside bëri fansa të rinj të endacakit urban, por disa ditë më vonë, ekspertët pyesin veten nëse e njëjta kafshë është prerë.

Policia raportoi se një luan malor u godit për vdekje nga një automjet në orën 19:25 të së premtes në veri të lumit San Luis Rey. NBC San Diego raportuar të shtunën.

Shoqëria Humane e San Diegos u njoftua nga Departamenti i Peshkut dhe Kafshëve të Egra në Kaliforni për vdekjen e maces të premten vonë, tha zëdhënësi Jordan Frey me email.

Një luan malor u pa në videon e sigurisë duke ecur nëpër garazhin e parkimit të Bashkisë Oceanside dikur nga e hëna në të mërkurë, tha policia e Oceanside.
Një luan malor u pa në videon e sigurisë duke ecur nëpër garazhin e parkimit të Bashkisë Oceanside dikur nga e hëna në të mërkurë, tha policia e Oceanside.Departamenti i Policisë së Oqeanit

“Sipas CDFW, kjo kafshë ishte një luan mashkull më i ri, me gjasë një shpërndarës,” tha ajo, duke iu referuar tendencës së maces rinore për të udhëtuar përpara pranverës meteorologjike.

“Është e vështirë të thuhet nëse është i njëjti luan që u raportua në zonë këtë javë,” vazhdoi Jordan, “pasi kjo është periudha e vitit ku luanët e rinj malorë do të fillojnë të shpërndahen dhe të kërkojnë territorin e tyre.”

Kafsha po kontrollohej nga zyrtarët e Fish and Wildlife, tha NBC San Diego.

Shikimet në fillim të javës në qendër të qytetit Oceanside, një qytet me 172,000 njerëz ku marinsat amerikanë nga kampi Pendleton fqinj gëzojnë lirinë dhe lënë kohë në bare dhe fabrika birre, u kapën nga video sigurie.

Të paktën një mace, ndoshta më shumë, bëri skenën në një kinema, përgjatë autostradës Coast dhe në garazhin e parkimit të Bashkisë Oceanside, tha oficeri Tom Bussey i Departamentit të Policisë Oceanside për NBC San Diego.

“Këto ndërveprime janë tepër të rralla,” i tha stacionit televiziv Megan Senour, një eksperte për ndërveprimin njeri-fjetë të egër në Departamentin e Peshkut dhe Kafshëve të Egra në Kaliforni.

Pavarësisht segregacionit, luanët malorë janë legjion në shtetin më të populluar të vendit – dhe gjysma e shtetit konsiderohet habitat i luanëve malorë, tha Senour.

Gjitarët pushtojnë malet, kodrat dhe korridoret e kafshëve të egra me furçë të dendur dhe rrallë vijnë ballë për ballë me njerëzit, thonë ekspertët. Ata mund të udhëtojnë nëpër korridoret e kafshëve të egra me një shpejtësi prej 10 deri në 12 milje në ditë, tha për NBC San Diego, Andy Blue, drejtor i kampusit në Qendrën Ramona të Shoqërisë Humane të San Diego.

Një arsye pse njerëzit mund të shohin më shumë nga macet e egra është një përhapje e kamerave video të sigurisë që po kapin luanë malorë në udhëtime të mëparshme inkonjito, tha Blue.

“Ata ndoshta kanë qenë në këto zona gjatë gjithë kohës, dhe ne kurrë nuk kemi qenë vërtet të vetëdijshëm për këtë derisa e keni parë atë në kamerën tuaj në mes të natës,” tha ai.

Macet i nënshtrohen përcaktimit të “specieve të veçanta të mbrojtura” të shtetit, i cili ndalon posedimin, transportin, importimin ose shitjen e çdo pjese ose produkti të luanit malor, duke përfshirë montimet për taksidermi.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles