Nënvariantet BA.4 dhe BA.5 Omicron janë tani mbizotëruese në SHBA

Më 5 korrik, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) njoftoi se dy nënvariante të reja të omicron, BA.4 dhe BA.5, janë bërë shtamet dominuese të COVID-19 koronavirus në të gjitha pjesët e Shteteve të Bashkuara.

BA.5 aktualisht përbën 54 përqind të rasteve të reja, me nënvariantin e saj simotër, BA.4, që përbën rreth 16 përqind të infeksioneve të fundit.

Në Evropë, BA.4 dhe BA.5 janë duke nxitur një rritje të COVID-19 gjatë verës. Analiza e të dhënave nga New York Times tregoi se infeksionet u ngjitën në 57 raste në ditë për 100,000 njerëz (që nga 6 korriku) nga 33 raste në ditë për 100,000 njerëz vetëm dy javë më parë.

një konferencë për media më 6 korrik, Dr. Michael Ryan, MPH, drejtori ekzekutiv i Programit të Emergjencave Shëndetësore të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, tha se shumë vende evropiane kanë parë një rritje të shtrimeve në spital, por jo një rritje të pranimeve në kujdesin intensiv.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles