Bukë me hudhër

Bukë me hudhër

Përgatitni këtë pjatë anësore klasike me një kore krokante dhe me gjalpë, në qendër të hudhrës. Dollitë tona me bukë me hudhër shërbehen të shijshme me lazanja, supa dhe shumë të tjera.

Përbërësit

  • 2 ciabatta bukë
  • 140 g gjalpë i zbutur
  • 4-6 thelpinj hudhër i grimcuar
  • grusht majdanoz të copëtuara
  • 2 lugë gjelle parmixhan i grirë imët (ose alternativë vegjetariane)

Metoda

  • HAPI 1

    Pritini bukën në gjysmë për së gjati. Skuqeni anën e kores për 2 minuta derisa të bëhet vërtet krokante. Përzieni së bashku gjalpin, hudhrën dhe majdanozin në një tas. Përhapeni mbi gjysmat e prera të bukës. Spërkateni mbi parmixhanin. Pak përpara se ta shërbeni vendoseni në një fletë pjekjeje, më pas gatuajeni nën një skarë të nxehtë për 5 minuta derisa të jenë të thekura dhe pak të arta. Lëreni të ftohet për 1 min para se ta prisni në feta të trasha.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles