Fasule jeshile minestrone

Fasule jeshile minestrone

Përdorimi i një përzgjedhjeje perimesh jeshile i jep kësaj supe një ndjesi verore dhe tekstura të kundërta

Përbërësit

 • 1 qepë të grira imët
 • 1 thelb i hudhrës të grira imët
 • 1 karrota të grira imët
 • 1 selino shkop, i grirë imët
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 70 gr paketoj cubetti di pancetta (opsionale)
 • 1 gjethe dafine
 • 1 ½ l lëng perimesh ose pule
 • 100 gr makarona të vogla forma, të tilla si steline ose orzo
 • 300 gr vrapues i përzier, fasule të gjelbra dhe të grira
 • 100g/4oz lakër pranvere i copëtuar
 • 4 lugë gjelle pesto
 • bukë me kore për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Skuqini qepën, hudhrën, karrotën dhe selinon në vaj ulliri në një tenxhere të madhe derisa të zbuten, por jo të skuqen. Hiqeni dhe lëreni mënjanë. Skuqni pancetën, nëse e përdorni, nuk do të keni nevojë të shtoni më shumë vaj, por mbani nxehtësinë e ulët derisa të fillojë të lëshojë yndyrë. Skuqini derisa të marrin ngjyrë, por jo shumë të freskët. Hidheni në një sitë dhe kulloni yndyrën e tepërt. Masën e karotave e vendosim sërish në tigan me pançetën dhe shtojmë gjethen e dafinës, shumë erëza dhe lëngun. Lërini të ziejnë, shtoni makaronat dhe ziejini për 5 minuta.

 • HAPI 2

  Sipër dhe bisht bishtajat dhe fasulet, prijini të dyja në gjatësi që përshtaten lehtësisht në një lugë dhe shtoni në tenxheren me fasulet. Gatuani për 3 minuta, më pas shtoni lakrën. Lëreni të ziejë përsëri dhe gatuajeni për 2 minuta. Hidhni peston me lugë sipër supës pak para se ta shërbeni dhe shërbejeni me bukën.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles