Përbërësit

 • 500 gr mushkëri
 • 2 rriska bukë
 • 3 lugë thërrime buke
 • 1 vezë
 • 1 kokë qepë
 • 150 gr përshutë
 • ½ lugë e vogel biber i kuq
 • ½ tubë majdanoz
 • Erëza
 • Biber i zi
 • Për salcë nga mustarda
 • 2 decilitra ajkë
 • 2 lugë mustardë
 • 1 lugë niseshte
 • 2 decilitra supë viçi
 • 3 tranguj turshi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Mushkëritë e viçit bluhen në makinë për bluarjën e mishit, qepa dhe përshuta pritet në katrorka, ndërsa majdanozi grihet shumë imët.

Rriskat e bukës ngjyhen në ujë pastaj kullohen dhe grimcohen.

Në enë të përshtatshme bashkohen mushkeritë e bluara, buka e grimcuar, thërrimet e bukës, vezët, përshuta, qepa e biberi i kuq dhe erëza sipas shijës, të gjitha përzihen mirë.

Në tavën e ngushtë drejkëndëshe shtrohet letër për pjekje derdhet në të masa e përgatitur dhe pjekët derias të skuqet në furrën e nxehtë në temperaturë 200 gradë celsius.

Përgatitet salca nga mustarda, shtohen copët e prera nga mushkëritë dhe kaurdisen në temperaturë mesatare 10 minuta, ushqimit të gatshëm i hedhet mjadanoz përmbi.

Salca nga mustarda: në enë të përshtatshme bashkohen ajka, mustarda, supa e viçit dhe niseshtjaç

Shtohen trangujt turshi të prerë në shkopinj dhe zihen në temperaturë mesatare derisa të fitohet dendësia e dëshiruar.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.