Përbërësit

 • 4 kofshë pule
 • 400 gr kërpudha
 • 2 decilitra supë pule
 • 150 gr gjalpë
 • 1 lugë miell
 • 2 decilitra qumësht
 • 1 decilitra ajkë
 • ½ lugë biber të zi
 • 300 gr makarona
 • Erëza
 • Kripë

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Kërpudhat priten në rriska, makaronat zihen në ujë me kripë e pastaj i kullojmë.

Kofshët e pulës lyhen me erëza, në një tenxhere të vogël shkrihen 50 gr gjalpë, shtohet mielli dhe fërgohet pakëz.

Derdhet qumështi, hedhen erëza sipas shijës dhe zihet në temperaturë mesatar duke e përzier gjatë tërë kohës, derisa të trashët masa.

Në tigan të veçantë shkrihen 100 gr gjalpë dhe aty fërgohen kofshët në të dy anët, derisa të skuqen. Pastaj shtohet gradualishtë supë pule dhe i fërgojmë kofshët derisa të zbuten.

Kofshët e fërguara hiqen nga yndyra dhe lihen të qëndrojnë në vend të ngrohtë, në yndyrën e mishit shtohen kërpudhat dhe fërgohen derisa të zbuten kërpudhat.

Shtohet ajka, biber i kuq, salca beshamel e përgatitur dhe erëza sipas shijës, zihet derisa të vlojë salca.

Salca e përgatitur u derdhet përmbi kofshëve të pulës dhe mishi shërbehet me garner makaronash.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.