Murri i tymosur dhe supë misri i ëmbël

Murri i tymosur dhe supë misri i ëmbël

Kjo supë klasike amerikane e shpejtë dhe kremoze e peshkut bën një vakt të shijshëm mesjavës, me patate të reja dhe fileto peshku të bardhë të tymosur

Përbërësit

 • 25 g gjalpë
 • 1 qepë të copëtuara
 • 3 shkopinj selino të copëtuara
 • 200 gr patate të reja për bebe përgjysmuar
 • 500 ml lëng pule
 • 400 ml qumësht gjysmë i skremuar
 • 300 gr misër i ngrirë (ose pesha e kulluar nga një kanaçe)
 • 400 gr murriz i tymosur i pangjyrosur fileto, pa lëkurë dhe pa kocka
 • paketë e vogël majdanoz me gjethe të sheshta vetëm gjethet, të copëtuara

Metoda

 • HAPI 1

  Ngroheni gjalpin në një tenxhere të madhe derisa të shkrihet. Shtoni qepën, selinon dhe patatet dhe gatuajeni butësisht për 10 minuta derisa qepa të jetë vërtet e butë.

 • HAPI 2

  Hidhni lëngun e pulës dhe qumështin dhe përzieni mirë. Lëreni të ziejë dhe gatuajeni për 15 minuta të tjera, duke e përzier herë pas here. Sezoni sipas shijes. Shtoni misrin e ëmbël, më pas vendosni filetot e murrizit sipër. Lëreni përzierjen të ziejë shumë lehtë për 5 minuta ose derisa fara të fillojë të shpërthejë.

 • HAPI 3

  Për ta servirur, përzieni me kujdes gjysmën e majdanozit, hidhni kaskën në enë individuale dhe shpërndajeni me majdanozin e mbetur në tavolinë.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles