Copa patate me erëza

Copa patate me erëza

Këto janë një shoqërim i mrekullueshëm për, të themi, një supë dhe i shkëlqyeshëm për t’u mbytur

Përbërësit

 • 1 kg patate me lëkurë të kuqe të tilla si Desiree
 • 25 g gjalpë i shkrirë
 • 1 lugë gjelle pluhur kerri tandoori ose erëza hov

Për zhytjen

 • 1 lugë gjelle mustardë Dijon
 • 1 lugë mjaltë e pastër
 • 5 lugë gjelle majonezë

Metoda

 • HAPI 1

  Bëni zhytjen. Hidhni mustardën dhe mjaltin përmes majonezës në një tas të vogël. Mbulojeni dhe ftohuni.

 • HAPI 2

  Ngroheni furrën me ventilator 180C/ konvencional 200C/gaz 6. Pritini çdo patate në tetë feta, më pas gatuajeni në ujë të vluar me kripë për 5 minuta.

 • HAPI 3

  Në një tas të madh, përzieni gjalpin dhe erëzën me pak erëza. Kulloni patatet, më pas shtoni në tas dhe tundini. Transferoni në dy tepsi dhe piqini për 20-25 minuta, duke i kthyer herë pas here, derisa të jenë të freskëta dhe të skuqura. Shërbejeni të nxehtë, me dip.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles