Murri i tymosur dhe supë misri i ëmbël me bukë me hudhër

spot_img

Murri i tymosur dhe supë misri i ëmbël me bukë me hudhër

Kjo supë kremoze me peshk me misër dhe patate do t’ju ngrohë – shërbejeni me bagutë me hudhër të bërë me gjalpë dhe shumë majdanoz

Përbërësit

 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 qepë të grira imët
 • 100 gr proshutë me vija të copëtuara
 • 200 gr patate të prera në copa të vogla
 • 2 lugë gjelle miell i thjeshtë
 • 600 ml qumësht
 • 400 ml lëng pule
 • 300 gr murriz i tymosur i qërojmë dhe i presim në copa 1cm
 • 325 g mund të misrit të ëmbël kulluar

Për bukën me hudhër

 • 1 baguette
 • 140 g gjalpë i zbutur
 • 4 thelbet e hudhres i grimcuar
 • pako e vogël majdanoz me gjethe të sheshta të grira imët

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni furrën në 200C/180C ventilator/gaz 6. Përzieni së bashku gjalpin, hudhrën dhe gjysmën e majdanozit me gjethe të sheshta, më pas shpërndajeni përzierjen midis prerjeve diagonale në baguette. Mbështilleni bukën me fletë metalike dhe vendoseni në njërën anë.

 • HAPI 2

  Ngrohni vajin në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare. Skuqini qepën dhe proshutën për rreth 5 minuta derisa të zbuten, më pas shtoni pataten dhe gatuajeni edhe për 5 minuta të tjera. Ndërkohë vendosim bukën me hudhër në furrë dhe e pjekim për 15 minuta duke e hapur letrën për 5 minutat e fundit që të skuqet.

 • HAPI 3

  Përzieni miellin në proshutë dhe patate dhe gatuajeni për disa minuta, më pas shtoni gradualisht qumështin dhe lëngun. Lëreni të vlojë, më pas ulni zjarrin dhe ziejini lehtë për 10-15 minuta derisa patatja të jetë gati gati. Shtoni farën dhe misrin në tigan dhe ziejini për 5 minuta të tjera. Përzieni majdanozin e mbetur në supë dhe shërbejeni së bashku me bukën e hudhrës.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles