Kopër & pancete minestrone

Kopër & pancete minestrone

Përgatitni këtë supë minestrone me pancete, makarona, kopër dhe bizele për një drekë të bollshme ose darkë të lehtë mesjavës. Shërbejeni me pesto dhe bukë me kore

Përbërësit

 • 77 g paketoj pancetën e tymosur lardonet
 • tufë e vogël qepe pranvere të prera hollë
 • 1 thelb i hudhrës i grimcuar
 • 1 lugë fara kopër
 • 2 llamba kopër të përgjysmuara për së gjati dhe të prera në feta, petë të rezervuara për t’u shërbyer
 • 1l lëng pule me pak kripë
 • 100 gr makarona (ose një makarona tjetër e vogël)
 • 100 gr bizele te ngrira
 • 2 lugë gjelle pesto për të shërbyer
 • bukë me kore për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Skuqini kokrrat e thata për 7-10 minuta ose derisa të fillojnë të lëshojnë vajrat e tyre. Shtoni qepët e pranverës dhe ziejini butësisht për 5 minuta ose derisa të zbuten, më pas shtoni hudhrat dhe farat e koprës dhe gatuajeni edhe për disa minuta. Shtoni kopër, gatuajeni për disa minuta, më pas derdhni lëngun dhe 500 ml ujë.

 • HAPI 2

  Ziejini për 5 minuta, më pas hidhni makaronat dhe lërini të ziejnë. Gatuani makaronat duke ndjekur udhëzimet e paketimit, më pas hidhni bizelet, gatuajeni edhe për 2 minuta dhe rregullojini sipas shijes. Ndani mes dy tasave dhe sipër secilit me një kukull pesto dhe disa gjethe kopër. Shërbejeni me bukë me kore.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles