Minestrone dimërore e River Cafe

spot_img

Minestrone dimërore e River Cafe

Një supë me të vërtetë e trashë dhe e mbushur me minestrone – shijon edhe më mirë pas një dite

Përbërësit

 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 2 karota mesatare të prera përafërsisht
 • 1 qepë e kuqe e madhe të prera trashë
 • 1 kokë selino të grira trashë, duke mbajtur gjethet
 • 1 koka e hudhrës karafil të qëruar
 • 1 kg Chard zvicerane gjethet e grira dhe bishtat e prera përafërsisht
 • një grusht të mirë të majdanoz të grira imët
 • 400 gr mund të domate kumbulle të qëruara të kulluara nga shumica e lëngjeve të tyre, të prera përafërsisht
 • 1 kg cavolo nero kërcelli i hequr, gjethet e grira (ose lakra savoja)
 • 410 g mund fasule cannelini kullohet dhe shpëlahet
 • rreth 700 ml pulë e zier ose lëng perimesh
 • disa degëza të barishte dimërore si trumza ose sherebelë, e copëtuar
 • parmixhan i sapo grirë ose alternativë vegjetariane
 • vaj ulliri ekstra i virgjer për spërkatje

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni vajin e ullirit në një tigan të madh dhe skuqni ngadalë karotat, qepën dhe selinon derisa të zbuten dhe të errët. Kjo do të zgjasë rreth 20 minuta, por ia vlen – gatimi i ngadaltë jep një shije të këndshme. Shtoni hudhrën, kërcellin e drithit dhe gjysmën e majdanozit dhe përzieni që të mos ngjitet. Përzieni domatet dhe gatuajeni për 10 minuta ose derisa të pakësohen.

 • HAPI 2

  Shtoni gjysmën e gjetheve të chard zvicerane, gjysmën e cavolo nero, tre të katërtat e fasuleve dhe lëngun e zier. Lëreni të vlojë, pastaj zvogëloni nxehtësinë. Ziejini për 30 minuta. Hidhni më shumë rezervë nëse është e nevojshme – mos shtoni shumë – duhet të jetë e trashë.

 • HAPI 3

  Shtoni chardën e mbetur dhe cavolo nero-n dhe zbardhni për pak kohë që të mbeten jeshile dhe të freskëta. E rregullojmë kur të jetë ftohur pak.

 • HAPI 4

  Bëjini pure kokrrat e mbetura të kanelinës në një blender me pak nga lëngu i gatimit. Shtoni në supë – duhet të jetë shumë e gjelbër. Përzieni barishtet dhe shërbejeni të nxehtë me parmixhan dhe pak vaj ulliri ekstra të virgjër.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,871FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles