Rosë e pjekur dhe qepë shegë të thartë

Rosë e pjekur dhe qepë shegë të thartë

Shërbeni një festë të frymëzuar nga turqishtja me këtë rosë të pjekur në qendër të pjatës kryesore. Veshja e qepës me shegë të thartë i jep rosës një aromë të mrekullueshme

Përbërësit

 • 400 gr shallots të qëruara
 • 100 ml melasa e shegës
 • 1 lugë pul biber (Foksa turke djegës)
 • 1 lugë sumaku
 • 1 lugë gjelle rigon i tharë
 • 250 ml verë e kuqe
 • 25 ml vaj ulliri ekstra i virgjer
 • 1 rosë e tërë (rreth 2 kg), mundësisht me moshë të thatë, pyesni kasapin tuaj
 • majdanoz degëza, për t’u shërbyer (opsionale)

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni furrën në 190C/170C ventilator/gaz 5. Bashkoni qepujt, 20 ml melasa të shegës, pulbiberin, sumakun, rigonin, verën e kuqe, vajin e ullirit dhe pak kripë të imët në një enë pjekjeje të thellë. Mbulojeni me petë dhe piqni për 30 minuta. Hiqeni letrën dhe vendoseni përsëri në furrë për 30 minuta të tjera në mënyrë që qepujt të marrin pak ngjyrë dhe të jenë të buta kur shpohen me një thikë.

 • HAPI 2

  Rriteni temperaturën e furrës në 220C/200C ventilator/gaz 7. Vendoseni rosën në një fletë pergamenë pjekjeje në një cekët tabaka pjekje, duke lënë hapësirë ​​të mjaftueshme rreth rosës. E rregullojmë me kripë në të gjithë, brenda dhe jashtë. Lyejeni gjysmën e melasës së mbetur të shegës në të gjithë rosën, duke përfshirë edhe poshtë. Pjekim për 15 minuta derisa rosa të marrë një ngjyrë të mirë. E mbulojmë me letër, duke e mbështjellë anët dhe e kthejmë në furrë për 30-40 minuta të tjera (varet se sa rozë ju pëlqen). Hiqeni nga furra dhe hiqni letrën. Për lëkurë më të freskët, piqini në skarë për 2-4 minuta duke e mbajtur me vëmendje pasi melasa digjet lehtësisht. Lyejeni me melasën e mbetur, më pas lëreni të pushojë pa mbuluar për të paktën 30 minuta ndërsa ngrohni qepujt. Gdhendni rosën, shërbejeni me qepujt dhe degëzat e majdanozit për të përfunduar.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles