Merluci i skuqur në tigan, fasule të bardhë dhe lëng chorizo

spot_img

Merluci i skuqur në tigan, fasule të bardhë dhe lëng chorizo

Kjo supë e shijshme ka një ton spanjoll dhe funksionon me peshq të tjerë të bardhë si merluci – shtrojini aromën me hudhër dhe paprika

Përbërësit

 • 450 g fasule të bardha të thata të tilla si lajthi ose kanelina, të njomur gjatë natës në ujë
 • 4 thelbet e hudhres 3 të mbetura të plota, 1 të grimcuar
 • 2 gjethe dafine
 • 1 lugë gjethe trumze të copëtuara, plus shtesë për të shërbyer
 • 6 lugë gjelle vaj ulliri
 • 100 gr bukë e bardhë e mirë të prera në kubikë
 • 100 gr gatim chorizo e qëruar dhe e prerë në copa të vogla
 • 1 qepë i prerë në feta
 • 3 lugë paprika
 • 1l lëng pule
 • majdanoz i vogël grusht të copëtuara
 • 6 merluci fileto, rreth 125g/5oz secila

Metoda

 • HAPI 1

  Kulloni fasulet dhe më pas hidhini në një tigan të madh me 2 litra ujë. Ziejini me thelpinj të plotë të hudhrës, gjethet e dafinës dhe trumzën për 30 minuta ose derisa të gatuhen dhe të zbuten. E largojmë nga zjarri dhe e lëmë mënjanë.

 • HAPI 2

  Ndërkohë ngrohni 2 lugë vaj në një tigan. Skuqni bukën me thelpin e mbetur të hudhrës. Kur të marrë ngjyrë të artë dhe të freskët, hiqeni dhe kullojeni në letër kuzhine. Shtoni chorizo-n në tigan, skuqeni derisa të jetë i freskët, nxirreni dhe mbajeni të ngrohtë me bukën.

 • HAPI 3

  Shtoni edhe 2 lugë gjelle vaj dhe qepën në tigan dhe ziejini për 5 minuta derisa të zbuten. Përzieni paprikën. Kulloni fasulet dhe shtoni qepëve me lëngun e pulës dhe 2 lugë kripë. Gatuani për 5-10 minuta. Përzieni majdanozin dhe mbajeni të ngrohtë.

 • HAPI 4

  E rregullojmë bletët dhe ngrohim 2 lugë gjelle të mbetura vaj në tigan. Hidheni merlucën, me anën e lëkurës poshtë, në tigan dhe gatuajeni për 3-5 minuta në një zjarr mesatar të lartë që të skuqet lëkura. Kthejeni peshkun dhe gatuajeni edhe për 3-5 minuta të tjera derisa të gatuhet. Hidhni me lugë përzierjen e fasuleve të bardha në tasa, vendosini sipër hakes dhe përfundoni me bukën e skuqur, chorizo ​​dhe pak më shumë trumzë.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,875FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles