Bukë misri të shpejtë djegës

Bukë misri të shpejtë djegës

Kjo bukë pikante dhe e dendur është një shoqërim ideal për supë ose supë – është gati në më pak se një orë

Përbërësit

 • 280 g bollgur i imët ose polenta
 • 85 g miell i thjeshtë
 • 2 lugë bikarbonat sode
 • 1 i madh vezë
 • 150 ml qumësht
 • 425 ml dhallë ose kos natyral
 • 2 i madh specat e kuq me fara dhe te grira holle

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni furrën në 190C/fantilator 170C/gaz 5. Lyejeni me gjalpë një tepsi pjekjeje 25cm x 16cm ose një tepsi të cekët për pjekje. Kombinoni bollgurin ose polentën, miellin dhe bikarbonatin e sodës në një tas të madh dhe rregulloni. Në një enë bashkoni vezën, qumështin, dhallën ose kosin dhe specat djegës.

 • HAPI 2

  Hidhni përmbajtjen e enës në tasin me përbërës të thatë dhe përzieni lehtë që të bashkohet. Mos e përzieni shumë pasi kjo do të bëjë që buka të jetë e fortë. Brumin e derdhim në tepsi dhe e pjekim në furrë për 35-40 minuta derisa sipër të jetë e fortë dhe e artë. Pritini bukën e ngrohtë të misrit në copa për ta shërbyer. Shërbejeni menjëherë ose lëreni të ftohet dhe ngroheni sërish, të mbështjellë në letër. Mund të ngrihet deri në 1 muaj.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles