Merluci i skuqur me salcë supë

Merluci i skuqur me salcë supë

Kjo pjatë është e frymëzuar nga supë, një përzemërt
Supë peshku amerikane, shpesh e pasuruar me
mish derri dhe patate

Përbërësit

 • pullë gjalpi
 • 1 qepe e vogël të grira imët
 • 50 gr lardonet ose 2 tharëse proshutë të tymosura, të prera imët
 • 100 ml verë e Bardhë
 • 1 patate e madhe dylli prerë në copa të vogla
 • 100 gr molusqet
 • 100 gr misër i ëmbël
 • 50 ml krem i dyfishtë
 • 1 lugë gjelle vaj perimesh
 • 2 x 150 g merluc me prerje të trashë fileto nga një burim i qëndrueshëm
 • qiqra të grira imët

Metoda

 • HAPI 1

  Shkrini gjalpin në një tigan. Gatuani qepujt dhe pellgjet ose proshutën për rreth 5 minuta derisa të zbuten. Shtoni verën, patatet dhe 50 ml ujë. Mbulojeni, më pas gatuajeni për 10 minuta, duke e përzier shpesh, derisa pothuajse të zbutet. Hidhni molusqet, mbulojini, më pas gatuajini për 5 minuta derisa të hapen – hidhni të gjitha që nuk hapen. Përzieni misrin e ëmbël dhe kremin dhe mbajeni të ngrohtë.

 • HAPI 2

  Ngrohni një tigan që nuk ngjit deri sa të pihet duhan. Shtoni vajin, rrotullojeni përreth, më pas vendosni filetot, me anën e lëkurës poshtë. Spërkateni, pastaj gatuajeni për 3-5 minuta derisa lëkura të jetë e freskët. Kthejeni me kujdes, pastaj gatuajeni edhe për 2 minuta derisa të gatuhet. Hidhni me lugë përzierjen kremoze të patates në 2 enë të cekëta. Vendosni në secilën prej një fileto merluci dhe spërkatni me qiqra.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles