Melomakarona ( Receta gatimi nga Saimira )

spot_img

Melomakarona ( Receta gatimi nga Saimira )

Përbërësit

Për shërbetin:

500 ml ujë

800 gr sheqer kristal

150 gr mjalt

3 shkopinj kanellë

3 kokrra karafilka

1 portokall i prerë në mes

Përbërësit e masës Nr.1:

400 ml lëng portokalli

400 ml vaj luledjelli

180 ml vaj ulliri

50 gr sheqer pluhur

1/2 lugë kafeje me karafilke pluhur

2-3 lugë kafeje kanellë pluhur

1 lugë kafeje sodë

Lëkurën e dy portokajve të grirë imët me rende

Përbërësit për masën e ngurtë Nr.2:

1 kg mjell

150 gr miell simigdali ( smola )

Përgatitja

1

Shtojmë të gjithë përbërësit e shërbetit ( përveç mjaltit, që do e hedhim si zbresim shërbetin nga zjarri )

2

Ziejm shërbetin për 7-8 minuta, e heqim nga zjarri, shtojmë mjaltin. Lemë shërbetin të ftohet plotësisht.

3

Pergatitim brrumin: Marim dy enë të thella, në njëra përgatitim masën Nr. 1 duke i përzier mirë e mirë me tel kuzhine. Në enën tjetër përgatisim masën Nr. 2 trazojmë mirë me një lugë.

4

Më pas te masa me miell hapim hapsirë në mes dhe shtojmë masën Nr. 1, brumi nuk duhet punuar shumë. Mjaftojnë 2-3 minuta.

5

Nxehim furrën në 180 gradë.

6

Marim brrumin, bëjmë melomakaronat në formën e dëshiruar, i renditim në tepsi të shtruar me letër furre, pjekim deri sa të marin ngjyrë të kuqerremtë.

7

Sapo i nxjerim nga furra i mbytim 5 nga 5 në shërbet për 20 sekonda jo më shumë. I shtrojmë në pjatelë, i renditim me pak mjalt dhe arra të shtypura .

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles