Mëlmesë aromatike – Njihet me shijen e vet pikante, orientale dhe pak djegëse

spot_img

Mëlmesë aromatike – Njihet me shijen e vet pikante, orientale dhe pak djegëse

Mëlmesë aromatike – Njihet me shijen e vet pikante, orientale dhe pak djegëse

Mëlmesë aromatike

Tek popujt e Lindjes që nga lashtësia njihet për efektet e veta shëruese, xhenxhefili është delikatesë e vërtetë kur janë në pyetje veçoritë e tij kulinare.

-Njihet me shijen e vet pikante, orientale dhe pak djegëse.

Në treg xhenxhefili mund të gjendet si rrënjë e freskët, ose si shtesë e thatë dhe bluar për gjella.

-Sa i përket vlerës ushqyese, nga mineralet në sasi më të madhe përmban kaliumin, bakrin, magnezin dhe manganin.

-Prej vitaminave përmban grupet e vitaminave C dhe B.

-Pluhuri i tharë i xhenxhefilit ka shije të mprehtë, dhe është përbërës i shumë përzierjeve curry.

-Xhenxhefili i freskët mund të përdoret si mëlmesë për shumë gjella nga mishi, pula, peshku, supa dhe komposto.

-Xhenxhefili mund të përdoret në kombinim edhe me ushqimet e njelmëta dhe të ëmbla.

-Nga xhenxhefili i grirë në rende përgatitet çaji i cili e ngrohë tërë trupin, dhe po ashtu shtohet edhe në gjella të ëmbla ose brumin për ëmbëlsira.

(Visited 61 times, 1 visits today)

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles