Me gjalpë të trashë

spot_img

Me gjalpë të trashë

Kjo supë pikante me oriz basmati dhe mollë është e trashë, ngrohëse dhe e shëndetshme – plus ka pak yndyrë dhe kalori për t’u nisur.

Përbërësit

 • 2 lugë gjelle vaj ulliri ose rapese
 • 2 qepët të grira imët
 • 2 mollë ëmbëlsirë të qëruara dhe të grira hollë
 • 3 selino shkopinj, të grirë imët
 • ½ kungull i vogël gjalpë të qëruara, të hequra farat, të prera në copa të vogla
 • 2-3 lugë gjelle pluhur kerri pa gluten (varet se sa pikante ju pëlqen)
 • 1 lugë gjelle kanellë terren
 • 1 lugë gjelle farat e nigelës (quhet edhe qepë e zezë ose fara kalonji)
 • 2 x 400 g kanaçe domate të copëtuara
 • 1 ½ l lëng pule ose perimesh pa gluten
 • 140 g oriz basmati
 • pako e vogël majdanoz të copëtuara
 • 3 lugë gjelle chutney mango plus pak për të shërbyer, nëse dëshironi (opsionale)
 • kos natyral për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni vajin në tenxheren tuaj më të madhe. Shtoni qepët, mollët dhe selinon me një majë kripë. Gatuani për 10 minuta, duke e përzier herë pas here, derisa të zbutet. Shtoni kungullin e gjalpit, pluhurin e kerit, kanellen, farat e nigeles dhe nje grire piper te zi. Gatuani edhe për 2 minuta, më pas përzieni domatet dhe lëngun. Mbulojeni me kapak dhe ziejini për 15 minuta.

 • HAPI 2

  Deri tani perimet duhet të jenë të buta, por jo të buta. Hidhni orizin, mbyllni përsëri kapakun dhe ziejini për 12 minuta të tjera derisa orizi të jetë gatuar. Shijoni dhe shtoni më shumë erëza nëse është e nevojshme. Përziejini me majdanoz dhe mango chutney, pastaj shërbejeni në tas me kos dhe chutney mango shtesë, nëse dëshironi.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles