Hell pule të ëmbël dhe të thartë me petë frutash

Hell pule të ëmbël dhe të thartë me petë frutash

Miqësore për fëmijët dhe të lehtë për t’u gatuar në Barbekju, këto hell me pak yndyrë sigurisht që do të bëhen të preferuarat e familjes

Përbërësit

 • 425 g kanaçe ananasi copa, të kulluara, lëng të rezervuar
 • 4 lugë gjelle ketchup domate
 • 2 lugë gjelle uthull verë e bardhë
 • 6 kofshët e pulës pa lëkurë prerë në copa
 • 2 specat e kuq të pastruara dhe të prera
 • 1 piper i kuq prerë në copa
 • 3 petë me vezë foletë
 • tufë e vogël qepe pranvere i prerë në feta

Metoda

 • HAPI 1

  Përzieni lëngun e ananasit, ketchup-in e domates, uthullën dhe disa erëza së bashku. Rezervoni gjysmën, pastaj shtoni pjesën tjetër në një tas me pulën dhe gjysmën e djegës së kuqe. Marinojini për 5 minuta.

 • HAPI 2

  Hidhni pulën, piperin dhe gjysmën e ananasit në 8 hell.

 • HAPI 3

  Ngrohni skarën tuaj ose ndezni një Barbecue. Lyejeni çdo marinadë të tepërt mbi hell, më pas piqni në skarë ose Barbecue, duke e kthyer rregullisht, për rreth 8 minuta ose derisa pula të fillojë të thahet në skajet dhe të jetë gatuar.

 • HAPI 4

  Ndërkohë, gatuajini petët duke ndjekur udhëzimet e paketimit, kullojini dhe më pas përzieni me ananasin e mbetur, djegësin dhe qepët e freskëta. Shërbejeni me salcën e mbetur anash ose të spërkatur sipër helleve.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles