Mbi 100 lepuj të marrë nga ‘situata e grumbullimit të oborrit të shtëpisë’ në Kaliforni – dhe numri mund të rritet

spot_img

Atë ditë të parë, BWF bllokoi dhe përcaktoi gjinitë e 50 lepujve, thuhet në njoftim, dhe i çoi në strehën e kafshëve në West Valley, ku gjetën se shumica, “nëse jo të gjithë” nga lepujt femra ishin shtatzënë.

Lepujt ishin gjithashtu “të lyer rëndë për shkak të racave me flokë të gjatë”, thuhet në njoftimin e BWF, duke shtuar se dyshekët mund të jenë të dhimbshëm për kafshët.

Strehëza përpunoi lepujt, me BWF që i vendosi foshnjat në kujdestari të përkohshme dhe të rriturit në gjashtë strehimore në të gjithë qytetin, tha grupi.

Ky nuk ishte fundi i saj.

Vetëm tre ditë pasi BWF iu përgjigj për herë të parë shtëpisë së Granada Hills, Departamenti i Shërbimeve të Kafshëve thirri përsëri organizatën jofitimprurëse, duke kërkuar ndihmë për të kapur dhe seksuar 30 lepuj të tjerë të gjetur në pronë, sipas njoftimit.

Hadzimuratoviç tha se më shumë se 100 janë bllokuar tashmë.

Mbetet e paqartë se sa lepuj kanë mbetur pas në shtëpinë që përfundimisht do të shkojnë në Departamentin e Shërbimeve të Kafshëve, pjesërisht falë gropave nëntokësore që gërmuan. BWF tha se mund të duhen javë për të zgjidhur plotësisht çështjen, pasi “plehra të shumta” u fshehën shpejt poshtë shtëpisë gjatë procesit të bllokimit.

Hadzimuratoviç vlerësoi se mund të duhen muaj për t’i kapur të gjithë.

Ndërkohë, Torcello është përpjekur të kapë më shumë lepuj që shfaqen në pronën e tij. Të mërkurën, tha ai, ai bllokoi dy.

Gjithashtu të mërkurën, BWF çoi 10 lepuj te Dr. Gayle Roberts në spitalin e kafshëve Northwood. Roberts tha se ajo i ekzaminoi të 10-të, por “ka arritur vetëm në katër nga pikëpamja e operacionit”.

Roberts tha se ajo ishte në gjendje të sterilizonte katër prej lepujve, tre prej të cilëve ishin shtatzënë, duke rezultuar në humbjen e 20 lepurushëve.

Të enjten, më shumë lepuj do të dërgohen te një veteriner tjetër në Orange County për t’u “rregulluar”, tha Hadzimuratovic.

BWF tha se nuk e ka idenë se sa prej lepujve femra shtatzënë mund të lindin përpara se të planifikohen të sterilizohen.

Organizata vlerësoi se numri i lepujve në incident mund të rritet në më shumë se 300.

Në total, që nga e mërkura, tha Hadzimuratovic, kishte 48 femra shtatzëna, duke përfshirë katër Roberts të sterilizuar të mërkurën. Ajo tha se “nuk është e sigurt se sa shtatzëni do të realizohen nesër”.

Hadzimuratoviç e quajti atë “një garë kundër kohës”.

“Është mjaft keq të gjesh shtëpi për 100 lepuj. Ne nuk mund të gjejmë shtëpi të mira për 500 prej tyre,” tha ajo.

Hadzimuratovic tha se BWF vendosi nëntë lepurushë në kujdestari të mërkurën, duke vënë në dukje se ka “më shumë në nevojë”. Ajo tha se po “kërkon në mënyrë aktive” kujdestarë për lepurushët.

Ajo tha se organizata po punon me pesë strehimore të qytetit për të ndihmuar me krizën dhe se lepurushët më të mat të enjten do të duhet të rruhen ndërsa janë nën anestezi.

Departamenti i Shërbimeve të Kafshëve nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për informacion shtesë.

“Çfarë makthi! Jam jashtëzakonisht i shqetësuar që duhet të dëshmoj një tjetër katastrofë të tmerrshme në oborrin e shtëpisë,” tha Hadzimuratovic në njoftimin për shtyp. “Kjo ishte situata juaj tipike ku gjërat dolën jashtë kontrollit për shkak të injorancës së periudhës së shtatzënisë së lepujve, që është 28 ditë.”

Hadzimuratoviç vuri në dukje se duhen vetëm dy lepuj të parregulluar “për të krijuar një tragjedi të përmasave masive” dhe për të imponuar një “barrë të madhe financiare” për organizatat e shpëtimit të Los Anxhelosit që punojnë me burime të kufizuara.

“Shpirtrat e varfër” do të kenë nevojë për shumë kujdes përpara se të mund t’u besojnë njerëzve, përveç procedurave mjekësore si sterilizimi-sterilizimi, vaksinat, heqja e krimbave dhe pastrimi para se të vendosen për birësim, shtoi Hadzimuratovic.

Torcello pranoi se i pëlqente oborri i shtëpisë së tij plot me lepurushë derisa gjeti më shumë prej tyre që dilnin çdo ditë.

Ai e përshkroi situatën si “si një shpërthim” dhe tha se përfundimisht e gjeti veten duke pyetur: “Nga erdhi ai?”

Megjithatë, edhe atij i mungojnë ato.

“Këta lepuj janë zhdukur dhe është si vendi më i vetmuar në botë për momentin,” tha Torcello.

Megjithatë, ai nuk do të jetë pa miqtë e tij për shumë kohë: Ai po adopton lepurin origjinal, si dhe katër të tjerë, “vetëm sepse ata kanë nevojë për shtëpi”. Ai planifikon t’i bëjë ato kafshë shtëpiake.

“Unë rashë në dashuri me të,” tha ai për lepurin origjinal, të cilin po e quan Belzer, sipas komedianit Richard Belzer.

Torcello gjithashtu e pranoi gabimin e tij. “Mos u varni pas tyre dhe mos mendoni se do t’u bëni një nder atyre,” tha ai. “Merrni ndihmë menjëherë, sepse nëse nuk e dini se çfarë po bëni … në asnjë mënyrë.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles